Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Duże zainteresowanie dotacją dla młodych rolników

0
Podziel się:

W wielu województwach limity wyczerpane w pierwszym dniu.

Duże zainteresowanie dotacją dla młodych rolników
(thelastminute/CC/Flickr)

W województwie zachodnio-pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim w pierwszym dniu przyjmowania wniosków został wyczerpany limit środków na ten rok.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła dawno oczekiwany przez rolników nabór wniosków o przyznanie pomocy na _ ułatwianie startu młodym rolnikom _, w ramach Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jak twierdzi ARiMR, zainteresowanie rolników otrzymaniem dotacji jest duże:

_ - Cieszy mnie ogromne zainteresowanie, bo w naborze roku 2008/09, mimo dużej alokacji środków, zainteresowanie niestety było małe. Po pierwsze premia była niska i było szereg ograniczeń, które uniemożliwiały rolnikom podjęcie takiej decyzji _ - mówił w TVP Info minister rolnictwa Marek Sawicki.

Poinformował, że w resorcie jest rozważana możliwość zwiększenia kwoty na ten cel na 2010 r. Według ministra zwiększenie dotacji z 50 do 75 tys. zł jest zasadne, gdyż wzrosły m.in. ceny maszyn. Dodał, że KE zwlekała z podjęciem decyzji w sprawie zwiększenia tej premii w naszym kraju, mimo że w UE maksymalny pułap wynosi 70 tys. euro.

W tym roku Agencja przeznaczy na pomoc dla młodych rolników 387 mln zł, czyli ok. 100 mln euro, co umożliwi przyznanie premii dla ponad 5,2 tys. rolników.

Ta unijna pomoc przeznaczona jest dla rolników, którzy nie ukończyli 40 lat i planują przejęcie gospodarstwa rolnego oraz prowadzenie działalności rolniczej na własny rachunek. Osoba, który zamierza starać się o tę premię musi posiadać wykształcenie rolnicze lub inne przygotowanie do zawodu oraz odpowiedni staż pracy w rolnictwie. Przepisy dopuszczają możliwość uzupełnienie wykształcenia w ciągu trzech lat od otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy.

Dotacja przysługuje rolnikom, którzy mają gospodarstwo o wielkości co najmniej 10,15 hektara (średnia wielkość gospodarstwa w kraju). Natomiast osoby z województw, gdzie są małe gospodarstwa (lubelskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie) mogą dostać pieniądze, mimo że ich gospodarstwo jest mniejsze niż średnia krajowa. Jednak w ciągu trzech lat muszą je do tej wielkości (10,15 ha) powiększyć.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)