Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Duda: potrzebne zaangażowanie rządu w Hucie Częstochowa

0
Podziel się:

-Potrzebna jest rozmowa ukraińskim właścicielem Huty Częstochowa, jaką prowadzono podczas zwolnień w Fiacie - ocenił Piotr Duda.

Duda: potrzebne zaangażowanie rządu w Hucie Częstochowa
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Rozmowa z ukraińskim właścicielem taka, jaką prowadzono podczas zwolnień w Fiacie - ocenił przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

Szef Solidarności rozmawiał w Częstochowie z załogą należącej do ukraińskiej grupy ISD Huty Częstochowa. W zatrudniającym wcześniej ok. 3050 osób zakładzie zakończył się niedawno program dobrowolnych odejść, z którego skorzystało ok. 1,2 tys. pracowników.

W piątek podpisano aneks do pakietu socjalnego, który pozwoli zwolnić jeszcze ok. 300 osób. Przedstawiciele właściciela deklarują, że odejście łącznie ok. 1,5 tys. pracowników powinno zmniejszyć straty Huty do zera, być może umożliwi nawet niewielki zysk.

_ - No tak, dobrowolne odejścia - dobrowolne, a ludzie w zasadzie nie mają innego wyjścia. Wiadomo, że zostanie zwolnione ok. 1,5 tys. osób. To kapitał prywatny, ale dziwię się bierności rządu, bo tutaj powinno być co najmniej jakieś zainteresowanie, spotkanie - tak, jak to było chociażby w przypadku Fiat Auto Poland _ - powiedział Duda.

Jego zdaniem, choć przedstawiciele Huty deklarują, że zapowiadane zwolnienia powinny pozwolić uniknąć dalszych strat, w kontekście przyszłości zakładu wątpliwości mogą budzić informacje wskazujące na dobrowolność odejść pracowników. _ To niepokojące, że nie ma nawet polityki zwolnień, a odchodzi kto chce _ - uznał Duda.

Jego zdaniem rozmowa z właścicielem Huty Częstochowa jest w obecnej sytuacji potrzebna, a stałaby się tym bardziej, jeśli miałoby dojść np. do upadłości czy fizycznej likwidacji zakładu. Wówczas wszyscy tam zatrudnieni przejdą bowiem na _ garnuszek państwa _.

_ Wiadomo, jaki jest rynek pracy w Częstochowie czy w powiecie częstochowskim. Tu powinna być interwencja, poproszenie na rozmowę właściciela, zapytanie się, co się dzieje, czy i jaka jest ew. potrzebna pomoc rządu polskiego, oczywiście w ramach polskiego i unijnego prawa _ - ocenił przewodniczący Solidarności.

Szef Solidarności zaznaczył, że w sprawie sytuacji w ISD Hucie Częstochowa jest w kontakcie m.in. z europosłem Pawłem Kowalem (PJN), który miał zadeklarować wolę pomocy w ew. rozmowie z ukraińskim właścicielem. Również szef Solidarności wyraził chęć dokładnego poznania sytuacji i pomocy np. w formie działań skierowanych do przedstawicieli rządu.

_ Tu chodzi o miejsca pracy. Tak mówimy - sto, dwieście - a w tej chwili każde miejsce pracy jest ważne. Za tym miejscem pracy może być cała rodzina, którą ma do utrzymania dany pracownik _ - zaakcentował Duda.

Ukraińska grupa ISD przejęła częstochowską hutę osiem lat temu. Podpisano wówczas pakiet dający załodze 10-letnią gwarancję zatrudnienia. Dotąd huta, mimo pogarszającej się sytuacji rynkowej, nie zwalniała pracowników. Nawet gdy pozbywano się poszczególnych segmentów działalności, część załogi, której nie przejął nowy inwestor, pozostawała w hucie. Po prywatyzacji huty ukraiński inwestor zainwestował w nią ponad 400 mln zł. W międzyczasie jednak - jak argumentowali kilka miesięcy temu przedstawiciele ISD - zmienił się światowy rynek stali.

Program dobrowolnych odejść ogłoszono w maju. W ostatnią środę rzecznik grupy ISD Polska Jacek Łęski mówił, że _ po zredukowaniu zatrudnienia do 1,5 tys. osób zakład wychodzi ekonomicznie mniej więcej na zero, może z lekkim plusem _, a _ jeśli na rynku coś się poprawi, pozwoli to hucie odrobić straty z poprzednich lat _.

Podpisany w piątek aneks do pakietu socjalnego pozwoli zwolnić jeszcze ok. 300 osób, według Łęskiego dotyczy w większości pracowników administracyjnych. Zwalniani mają otrzymać odprawy oraz dziesięciokrotność pensji. Aneks musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Państwową Inspekcję Pracy. Niezależnie od tego, w hucie trwają rozmowy nt. ponownego otwarcia programu dobrowolnych odejść do czasu zatwierdzenia dokumentu przez PIP.

Czytaj więcej w Money.pl
Są nowe informacje ws. strajku generalnego Jest zgoda członków związku na strajk generalny w zakładach pracy i demonstrację w Warszawie - poinformował przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
1500 osób straci pracę. Rząd ma im pomóc W ISD Huta Częstochowa pracuje ok. 3050 osób. Właściciel planuje docelowo zredukować zatrudnienie mniej więcej o 1,5 tys.
1,5 tys. osób na bruk. Liczą, że rząd im pomoże Prezes ISD Polska Konstanty Litwinow mówił, że redukcja zatrudnienia jest przesądzona i tylko w taki sposób można utrzymać zakład.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)