Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Duda broni robotników w Katarze. Napisła list do Platiniego

0
Podziel się:

Falę krytyki pod adresem Kataru wywołał reportaż The Guardian o warunkach pracy i śmierci 44 nepalskich robotników.

Duda broni robotników w Katarze. Napisła list do Platiniego
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Na warunki pracy robotników przygotowujących Mundial 2022 w Katarze zwrócił uwagę szef _ S _ Piotr Duda, który wysłał w tej sprawie list do Michela Platiniego. Dostał odpowiedź.

Falę krytyki pod adresem Kataru wywołał reportaż brytyjskiej gazety _ The Guardian _ o warunkach pracy i śmierci 44 nepalskich robotników.

Władze Kataru zareagowały na to zapowiedzią podwojenia liczby kontrolerów oraz włączenia niezależnych kancelarii adwokackich do rozpatrzenia skarg. Odrzuciły one jednocześnie zarzut, że nepalscy migranci zarobkowi traktowani są w Katarze jak niewolnicy. FIFA zapowiedziała, że poruszy ten problem w rozmowach z odpowiednimi urzędami w tym kraju.

Oto tekst listu, jaki wysłał do przewodniczącego UEFA: _ Spieszymy wyrazić nasze uznanie dla Pańskich uwag skierowanych do władz Kataru, że emirat ten powinien stanowczo załatwić problemy związane z Mundialem 2022 i że jest to znacznie ważniejsze niż wiedza, czy za dziewięć lat rozgrywki odbędą się w lecie czy w zimie. Jesteśmy przekonani, że słowa te zostały wypowiedziane w duchu wrażliwości na wymiar społeczny, którą pokazał Pan w czasie naszych spotkań podczas Mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie. _

_ _

_ Jednakże, w celu uniknięcia wszelkich nieporozumień, chcielibyśmy poinformować, że Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych, w której NSZZ „Solidarność _ jest afiliowany w pełni podziela troskę o związaną ze zdrowiem i bezpieczeństwem graczy i widzów. Niemniej jednak, mamy nadzieję, że podziela Pan naszą opinię, że znacznie poważniejsza jest sytuacja robotników zatrudnionych na budowie obiektów infrastruktury Pucharu Świata w Katarze. W Katarze, co roku, wymuszone narażenie na niedopuszczalne warunki pracy kosztuje życie setek pracowników migrujących. Robotnicy przyjeżdżający do Kataru są całkowicie pozbawieni praw człowieka uznawanych na całym świecie, które bez rozróżnienia powinny być stosowane wobec wszystkich.

Oto są, Panie Platini, „problemy do załatwienia". Liczymy na Pańską wrażliwość i działanie!" - napisał Piotr Duda 19 listopada. Z pełną treścią listu (j. francuski) można zapoznać się tutaj.

Przewodniczący UEFA zareagował na pismo lidera _ S _ bardzo szybko. Oto tłumaczenie odpowiedzi, która trafiła do siedziby NSZZ _ Solidarność _:

_ Panie Przewodniczący, Drogi Piotrze, _

_ Dziękuję za Pański list z 19 listopada, w którym podzielił się Pan ze mną swym zaniepokojeniem warunkami, w których pracują robotnicy na budowach przygotowujących Puchar Świata, który ma odbyć się w Katarze w 2022 roku. _

_ Jak Pan podkreśla w swoim liście, istotnie stwierdziłem wobec międzynarodowych mediów, że podstawowym priorytetem FIFA powinno być zajęcie się tą sprawą, zanim rozpocznie rozpatrywanie innych kwestii, jak na przykład kalendarz rozgrywek. Zatroskany warunkami pracowników, powtórzyłem te słowa podczas obrad Komitetu Wykonawczego FIFA odbywającego się 3-4 października b.r. W związku z tym Komitet Wykonawczy FIFA udzielił Przewodniczącemu FIFA osobiście mandatu w celu zajęcia się tą sprawą i zapewnienia aby różne międzynarodowe konwencje pozostające w mocy były w pełni stosowane do pracowników przygotowujących Puchar Świata 2022 w Katarze. _

_ Po podjęciu tej decyzji, pan Joseph Blatter udał się zatem do Kataru w celu spotkania z najwyższymi władzami tego kraju, a także niedawno przyjął w siedzibie FIFA różnych przedstawicieli międzynarodowych organizacji związkowych. Przewodniczący FIFA omówi sytuację podczas naszego następnego spotkania, które odbędzie się 4 i 5 grudnia 2013. Nie omieszkam poinformować Pana o wynikach tego spotkania. _

_ Raz jeszcze dziękując za Pański list, proszę przyjąć, Panie Przewodniczący, wyrazy najgłębszego szacunku. _

Eksperci są jednomyślni co do tego, że nadużycia wobec niewykwalifikowanych pracowników zagranicznych dotyczą nie tylko Kataru, lecz także Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu i Malezji.

Tymczasem w Katarze potrzebny będzie w nadchodzącym roku kolejny milion robotników, by kontynuować rozbudowę mundialowej infrastrukrury. Nadita Baruah, ekspertka z Asia Foundation apeluje, że konieczne jest wywarcie na Katar międzynarodowej presji, szczególnie przez kraje, które wezmą udział w MŚ 2022 oraz przez cały świat sportu. _ - Musimy zadać sobie pytanie, czy sumienie pozwoli nam zagrać na stadionach i objektach, które wzniesiono na krwi robotników migracyjnych - _mówi ekspertka.

Czytaj więcej w Money.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)