Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Doskonałe miejsce do życia

0
Podziel się:

Polacy zainteresowani wyjazdem do Norwegii powinni zwrócić swoją uwagę w kierunku niewielkiej gminy w środkowej części kraju. W Verran bo o niej o mowa mieszka i pracuje liczna grupa naszych rodaków.

bEIKQhmd

(C) Kadmy - Fotolia.com /

Polacy zainteresowani wyjazdem do Norwegii powinni zwrócić swoją uwagę w kierunku niewielkiej gminy w środkowej części kraju. W Verran bo o niej o mowa mieszka i pracuje liczna grupa naszych rodaków.

bEIKQhmf

Gmina Verran, w okręgu Nord-Troendelag w środkowej Norwegii, położona jest między górami a fjordem Trondheim. Jej granica przebiega wzdłuż fjordu Beitstad. To piękne miejsce z malowniczymi krajobrazami upatrzyło sobie kilkuset polskich imigrantów, którzy związali swoją przyszłość z krainą fiordów. W liczącej ponad 2900 mieszkańców gminie zameldowanych jest prawie czterystu Polaków.

Najwięcej naszych rodaków spotkamy w takich miejscowościach jak: Follafoss, Sela, Verrastranda i Verrabotn oraz w liczącym 1600 mieszkańców Malm - stolicy gminy.

Nie tylko krajobrazy...

- U nas każdy czuje się bezpiecznie i jest częścią lokalnej społeczności. Gmina zapewnia rozmaite formy rekreacji oraz bogate życie kulturalne. Są tu świetne warunki do pieszych wycieczek oraz narciarstwa - przekonują o walorach swojej gminy urzędnicy z Verran. Nie jest to miejsce dla osób przepadających za gwarem i zgiełkiem dużych miast. Znajdą tu ukojenie ludzie szukający ciszy i spokoju oraz oderwania od codziennego zagonienia.

Jednak to nie tylko piękne krajobrazy i wspaniałe warunki do życia przyciągają w to miejsce Polaków. Gmina Verran posiada też silnie rozwinięty sektor przemysłowy, w którym pracuje około 50 proc. czynnej zawodowo ludności tego regionu. Nie brakuje wśród nich naszych rodaków, którzy trafiają najczęściej do firm i zakładów przetwórstwa drzewnego i przetwórni ryb. Wielu Polaków pracuje też w branży budowlanej oraz w miejscowych magazynach i hurtowniach. Zajmują się tam głównie rozładunkiem towarów z kontenerów i ciężarówek.

bEIKQhml

Przemysł drzewny

Najwięcej miejsc pracy w regionie zapewnia mocno rozwinięty przemysł drzewny, który w Verran istnieje od dawna. Budowa łodzi typu "Jekt", tartaki i młyny ścieru mechanicznego są częścią lokalnej historii. Znalazło to swoje odbicie w herbie gminy.

Przemysł drzewny w Verran skoncentrowany jest wokół produkcji celulozy, okien, drzwi i mebli. Do najbardziej znanych firm w tej branży należą: Södra Cell Folla AS, Born Designmoebler AS (produkcja mebli), Beitstad Snekkeri AS (produkcja okien i drzwi do letnich domów) i Jekta AS (produkcja drewna, gwoździ oraz części mebli).

Ogromne znaczenie dla rozwoju regionu i pomyślności tamtejszych przedsiębiorców ma też dostęp gminy do głębokowodnych portów, dzięki którym mogą oni dotrzeć ze swoimi produktami do międzynarodowych odbiorców.

bEIKQhmm

W Verran istnieją aż cztery kwitnące obszary przemysłowe. Najbardziej znaczącym jest Tjuin, który skupia tereny przedsiębiorstw mechanicznych i przetwórstwa drewna.

Branża budowlana

W XX wieku gmina Verran została zdominowana przez górnictwo. W Malm, w znajdującej sie w centrum kopalni wydobywano rudę żelaza. Dzięki temu powstało w regionie wiele przedsiębiorstw zajmujących się produkcją i konserwacją urządzeń górniczych, dużych maszyn i żelaznych konstrukcji.

Największe firmy w tej branży to: Fosdalen Industrier AS (produkcja mostów ze stali i konstrukcji stalowych), Folla Tech AS (renowacja i konserwacja urządzeń) i Solhoei Mekaniske AS (produkcja kontenerów).

bEIKQhmn

Długą tradycję w Verran ma też branża zajmująca się projektowaniem i instalacją systemów wentylacyjnych. Do najbardziej znanych firm w tym sektorze należą: Elnan AS, Ventilasjon og Inneklima AS.

W Verran nie brakuje też firm z branży budowlanej. Do największych przedsiębiorstw w tym sektorze należą: Byggmester Sandseter AS i Loennum Bygg AS. Są też firmy zajmujące się produkcją żwiru, piasku i kamienia (Norwegian Aggregates AS) oraz piłowaniem i wierceniem w betonie (Betongsaging & CO Kjerneboring).

Jak dojechać

Do Verran najlepiej dotrzeć samolotem tanich linii lotniczych Wizzair obsługującej bezpośrednie połączenie między Gdańskiem a Trondheim. Położony na obrzeżach tego miasta port lotniczy Vaernes oddalony jest od gminy o około 120 km.

Jako że nie ma bezpośredniego połączenia między lotniskiem a Malm (stolicą gminy Verran) musimy skorzystać z przesiadki. Najpierw kupujemy bilet linii autokarowej NOR-WAY Bussekspress AS (www.nor-way.no). Umożliwia on przejazd z lotniska do miejscowości Steinkjer, stolicy okręgu Nord-Troendelag (cena biletu: 204 NOK). Linię tę obsługuje autokar: 670 Troenderekspressen, Trondheim-Namsos. W Steinkjer przesiadamy się do lokalnego autobusu (linia 17-301 Steinkjer-Verran) do Malm. Miejscowości te oddalone są od siebie o około 30 km. Rozkład jazdy znajduje się na stronie www.tronderbilene.no.

bEIKQhmo

Maciej Sibilak

bEIKQhmG
KOMENTARZE
(0)