Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Dobre CV opiera się na prawdzie

0
Podziel się:

Każde kłamstwo, wypowiedziane nawet tysiąc razy, nie stanie się rzeczywistością

Dobre CV opiera się na prawdzie

Każde kłamstwo, wypowiedziane nawet tysiąc razy, nie stanie się rzeczywistością. Jeśli chcemy, aby nasze CV było bardziej atrakcyjne, zapracujmy na to. Umieszczanie nieprawdziwych informacji o sobie nie sprawi, że będziemy lepszymi pracownikami, a może przynieść odwrotny od zamierzonego skutek podczas rekrutacji.

Nikt nie chce rozmawiać, a co dopiero pracować z ludźmi, którzy kłamią. Jeśli na etapie rekrutacji Twój potencjalny pracodawca odkryje, że kłamiesz lub naciągasz prawdę, bądź pewien, że w jego oczach będziesz kandydatem niegodnym zaufania - czyli niegodnym współpracy.

Podczas rekrutacji możesz liczyć na sprawdzenie autentyczności danych zawartych w CV.

Kłamstwo, które wyjdzie na jaw, zamyka to drzwi kariery w firmie i możliwości przyszłej współpracy z nią lub jej pracownikami. Zatem nie kłam, bo nigdy nie wiesz, kiedy i gdzie spotkasz tych samych ludzi.

Zamiast naginać prawdę, możesz po prostu świetnie przygotować się do procesu rekrutacji.

Po pierwsze, napisz profesjonalne CV - czytelne dla pracodawców i rekruterów oraz zawierające jedynie prawdziwe informacje. Po drugie, możesz wcześniej zadbać o dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.

Może Ci w tym pomóc np. Audyt Kariery - jedna z usług Architektów Kariery. Doradca kariery wspólnie z Tobą skonsultuje i obiektywnie oceni Twój aktualny wizerunek w oczach pracodawcy. Pod lupę wzięta zostanie Twoja prezencja (wygląd, makijaż, uczesanie, ubranie), sposób zachowania i komunikacji, także odpowiadania na pytania. Takie spotkanie pomoże Ci w nazwaniu swoich kompetencji, określi kierunki Twojego dalszego rozwoju, przygotuje Cię na trudne pytania i wskaże, co zrobić, by wywrzeć dobre wrażenie na rozmówcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

KŁAMSTWO nr 1: Zaokrąglanie dat

Nie bój się pokazać, że w Twojej karierze wystąpiły przerwy w trakcie stażu pracy. Zamiast tuszowania tych okresów i sztucznego wydłużania zatrudnienia wskaż to, co pożytecznego w tym czasie robiłeś. Obecnie coraz więcej osób, mając świadomość ważności swojej kariery w życiu, taki czas wykorzystuje po prostu na szlifowanie swoich kompetencji, najczęściej koncentrując się na umiejętnościach językowych, komputerowych, kursach prawa jazdy czy umiejętnościach miękkich, doskonaląc np. umiejętności negocjacyjne czy organizacji pracy w czasie.

Wskaż po prostu, co w tym okresie robiłeś i postaraj się to przedstawić w jak najbardziej pozytywnym świetle.

KŁAMSTWO nr 2: szerokie umiejętności

Pamiętaj, żeby nie pisać o swoich umiejętnościach znacznie szerzej, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Jeśli pracujesz w zespole, nie możesz przypisywać sobie indywidualnych osiągnięć pracowników. Pisz prawdę o swoich umiejętnościach. Jeśli kilka razy zdarzyło Ci się obsługiwać jakiś program komputerowy, ryzykowne będzie stwierdzenie, że doskonale znasz jego zasady. Po pierwsze, programy szybko się zmieniają. Po drugie, zabrzmi to niepoważnie, gdy podczas wywiadu przyznasz, że raz w życiu obsługiwałeś ten program, a może jedynie widziałeś kilka razy, jak taki program obsługiwał kolega. Pamiętaj, że nawet w tak błahych sprawach, warto wykazać się rozsądkiem.

Nie pisz, że zarządzałeś projektem, gdy w rzeczywistości odpowiadałeś za jego określoną część. Na rozmowie kwalifikacyjnej z pewnością zostaniesz zapytany o szczegóły i osiągnięcia, związane z wymienionymi przez Ciebie doświadczeniami.

Gdy piszesz o znajomości języków, zastanów się, czy podawać te, których nie używałeś od kilku lat i czy nadal znasz je na takim poziomie, jak niegdyś. Może okazać się, że większość rzeczy zapomniałeś, a po biegłości językowej zostały Ci jedynie pojedyncze zwroty lub słowa. Szkoda byłoby, gdyby zostało to odkryte dopiero przez rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Najwcześniej już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej przy analizie dokumentów kłamstwa. Jeśli nie na tym etapie, to prawda wyjdzie na jaw podczas sprawdzania referencji. Jeśli ewentualnie udało Ci się przejść rozmowę bez weryfikacji dokumentacji, to ten etap czeka Cię w momencie dostarczania dokumentów przełożonemu lub kadrom w celu skonstruowania umowy. Czy naprawdę warto narażać swoją reputację na szwank?

Pamiętaj, że CV jest dokumentem zawierającym fakty, a wiec prawdę z życia wziętą. Przejrzyście udokumentowane osiągnięcia pozwalają Ci dobrze zaprezentować się już na etapie selekcji.

Im bardziej Twoje życie zawodowe jest określone i ukierunkowane, tym bliżej jesteś realizacji swojego celu zawodowego.

Prezentacja oparta na faktach sprawi, że będziesz postrzegany jako osoba wiarygodna. To właśnie dzięki wiarygodności zbudujesz swoją renomę na rynku pracy.

Beata Wasilczuk
Starszy Doradca ds. Kariery

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)