Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Dłuższe macierzyńskie i ostrzejsze BHP

0
Podziel się

W tym roku pracownikom i pracodawcom przybywa nowych uprawnień i obowiązków.

Dłuższe macierzyńskie i ostrzejsze BHP
bEgYXRjF

W tym roku pracownikom i pracodawcom przybywa nowych uprawnień i obowiązków.I tak od 1 stycznia pracownikom rodzicom przysługuje dłuższy urlop macierzyński.

Jak tłumaczy ekspert prawa pracy Piotr Wojciechowski, urlop ten może wynieść w zależności od ilości urodzonych dzieci nawet 37 tygodni.

Przepisy, które weszły w życie w nowym roku, lepiej chronią też rodziców, którzy z tytułu opieki nad dzieckiem pracują na przykład na pół etatu.

bEgYXRjH

Nowe przepisy przewidują także, iż za pracownika po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym pracodawca przez 3 lata nie musi opłacać składek do Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

18 stycznia wejdzie też w życie nowelizacja kodeksu pracy, nakładająca na pracodawców nowe obowiązki dotyczące bhp. I tak pracodawcy będą musieli wyznaczyć pracowników odpowiedzialnych za udzielanie pierwszej pomocy i ewakuację w razie pożaru

Nowe przepisy przewidują też lepszą ochronę przed zwolnieniem dla tych pracowników, którzy wesprą osoby molestowane w pracy. A w 2010 roku wejdzie w życie też przepis o urlopie tacierzyńskim. Ojciec będzie mógł do 12-tego miesiąca życia dziecka wziąć dwa tygodnie takiego urlopu.

ZOBACZ TAKŻE:

bEgYXRki
KOMENTARZE
(0)