Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Długi weekend - gdzie zrobimy zakupy?

0
Podziel się:

1 i 3 maja niektóre sklepy będą otwarte. Handlować mogą właściciele.

Długi weekend - gdzie zrobimy zakupy?
(Elenarostunova/Dreamstime)

Choć 1 i 3 maja to dni wolne od pracy, niektóre sklepy będą otwarte. Handlować w nich mogą jednak tylko właściciele lub osoby zatrudnione na umowę zlecenie. Pracownicy zatrudnieni na stałe mają w tym czasie wolne.

1 i 3 maja zamknięte będą centra handlowe, choć otwarte pozostaną mieszczące się w nich kina, restauracje czy sale gimnastyczne.

Wykaz dni ustawowo wolnych od pracy zawiera ustawa z 18 stycznia 1951 r. _ o dniach wolnych od pracy _ ze zmianami. Wymienia ona m.in. 1 maja, jako Święto Państwowe oraz 3 maja, jako Święto Narodowe.

Kodeks pracy stanowi, że _ praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona _. Nie ma natomiast przeszkód, by 1 i 3 maja pracował w sklepie sam właściciel albo osoba zatrudniona przez niego na podstawie umowy zlecenia. Art. 151 (9a) Kodeksu pracy nie zakazuje zatrudniania takich osób w dni świąteczne.

Przepisy, które w specjalny sposób określają zasady zatrudniania pracowników w święta, nie dotyczą tzw. placówek użyteczności publicznej. Zalicza się do nich np. stacje benzynowe czy apteki.

2 maja sklepy będą otwarte normalnie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)