Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Dlaczego warto zarejestrować się w pośredniaku?

0
Podziel się:

Osoby, które utraciły pracę dokonują rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy głównie z dwóch powodów. Pierwsza z nich, to objęcie takiej osoby ubezpieczeniem z dostępem do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Drugi powód to świadczenia w postaci zasiłku dla bezrobotnych.

Osoby, które utraciły pracę dokonują rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy głównie z dwóch powodów. Pierwsza z nich, to objęcie takiej osoby ubezpieczeniem z dostępem do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Drugi powód to świadczenia w postaci zasiłku dla bezrobotnych. Należy jednak pamiętać, że nie każdy może zasiłek pobierać. Prawo do zasiłku dla bezrobotnych ma osoba, która z okresu 18 miesięcy przed zarejestrowaniem ma udokumentowane przynajmniej 365 dni pracy, odprowadzała składki do ZUS i pobierała przynajmniej minimalne wynagrodzenie. Zasiłek przyznawany jest standardowo na sześć miesięcy, roczną pomoc od państwa dostaną jedynie osoby powyżej 50 roku życia, które przepracowały przynajmniej 20 lat. Jeśli bezrobotny sam rozwiązał umowę o pracę, zasiłek otrzyma dopiero po 90 dniach.

Oprócz tych podstawowych świadczeń, Powiatowe Urzędy Pracy prowadzą działania mające na celu aktywizację zawodową. Po pierwsze udostępniają ogłoszenia pracodawców. Niestety jakość tych ogłoszeń bywa bardzo różna - często są to oferty pracy fizycznej.

PUP może również pomóc w napisaniu dokumentów aplikacyjnych, co jest bardzo dużą pomocą dla osób, które nie są oswojone z tworzeniem takich dokumentów. Oprócz tego często jest możliwość wzięcia udziału w kursach i szkoleniach organizowanych ze środków Funduszu Pracy, jednak ich tematyka bywa bardzo różna i nie zawsze odpowiada zapotrzebowaniom kandydatów do podjęcia pracy.

Rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy jest tylko jednym z wielu działań, jakie warto podjąć w procesie poszukiwania nowego zatrudnienia. Trzeba pamiętać, że sama rejestracja nie rozwiąże naszego problemu, jest jedynie wsparciem - głównie finansowym. Sam kandydat jest odpowiedzialny za znalezienie nowej pracy.

Beata Kapcewicz, ekspert ds. kariery i personalbrandingu

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)