Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Dlaczego pracodawcy nie płacą pensji swoim ludziom?

0
Podziel się:

Niewypłacanie lub nieterminowa wypłata wynagrodzeń to nadal plaga - wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

Dlaczego pracodawcy nie płacą pensji swoim ludziom?
(Polaris/East News)

Niewypłacanie lub nieterminowa wypłata wynagrodzeń to nadal plaga - wynika z kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy. Tylko w ubiegłym roku nieprawidłowości stwierdzono u blisko 3 tysięcy skontrolowanych pracodawców.

Jak wyjaśnia rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska nieprzestrzeganie przepisów występuje we wszystkich grupach pracodawców, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Najczęściej zdarza się w budownictwie i przetwórstwie przemysłowym. Przyczyny są różne.

- _ Pracodawcy wskazują przede wszystkim na trudności finansowe, a inspektorzy pracy zwracają uwagę na nieznajomość przepisów, na błędy w obliczaniu wynagrodzenia i innych świadczeń. Ale tez wielu pracodawców kredytuje prowadzoną działalność gospodarczą kosztem pracowników _ - mówi rzeczniczka.

Inspektorzy pracy nałożyli w ubiegłym roku na niepłacących pracodawców 5683 mandaty, na łączną kwotę 7 milionów 200 tysięcy złotych.

- _ Niewypłacenie wynagrodzenia za prace jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, zagrożonym karą grzywny od tysiąca do trzydziestu tysięcy złotych _ - mówi rzeczniczka.

Renata Górna z Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP zwraca uwagę na potrzebę uszczegółowienia przepisów w taki sposób, by ich interpretacja była jasna i oczywista.

- _ Niestety, przepisy są zawiłe, w wielu elementach dają pole do różnych interpretacji _ - mówi Górna.

Zdaniem Renaty Górnej powinno się też lepiej wykorzystywać środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Dzięki nim w przypadku, kiedy pracodawca znajdzie się w trudnej sytuacji zatrudnieni mogą otrzymać wypłatę.

Czytaj więcej w Money.pl
Niesłusznie zwolniony dostanie tylko 3 pensje Z przywróceniem do pracy wiąże się prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.
Polska: Ubóstwo grozi też tym, którzy pracują Odnotowywany w ostatnich latach spadek ubóstwa wynikał jedynie ze wzrostu średniego dochodu, nie z niwelowania nierówności.
Mają pomysł, jak zmniejszyć koszty pracy Wysokie koszty pracy powodują, że pracodawcy w większym stopniu unikają zatrudniania nowych pracowników na etacie,
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)