href="http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/">href="http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/">
Pracodawca wymaga ode mnie CV mieszanego. Co to znaczy? Jaka jest jego budowa i co trzeba w nim umieścić? CV mieszane to bardzo nieszczegółowe określenie. Co do zasady, jest kilka sposobów zaprezentowania swojego doświadczenia i kompetencji w życiorysie. Możemy wymienić cztery podstawowe rodzaje CV:
Jest to najbardziej klasyczne i najczęściej spotykane CV, w którym prezentujemy swój życiorys w odwróconej chronologii. Przy każdym miejscu zatrudnienia wymieniamy pełnione stanowisko, bądź stanowiska oraz poszczególne obowiązki, które na nim spełnialiśmy.
2. CV Kompetencyjne (funkcjonalne)
W tym rodzaju CV również prezentujemy kolejne stanowiska i miejsca zatrudnienia, jednak kompetencje grupujemy i prezentujemy osobno, a nie jak w przypadku CV chronologicznego, pod każdą firmą w jakiej pracowaliśmy. Taki rodzaj CV jest zalecany szczególnie dla osób z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, których obowiązki często się powtarzają na podobnych stanowiskach w różnych firmach.
3. CV Projektowe (Portfolio CV)
W tym CV skupiamy się głównie na umiejętnościach i projektach, w których braliśmy udział w ramach konkretnej funkcji, jaką pełniliśmy (np. grafik). Mniejsze znaczenie ma tutaj nasz pracodawca. Poszczególne projekty mogą dotyczyć nawet działalności w trakcie studiów, więc jest zalecane dla osób z mniejszym doświadczeniem zawodowym, za to z bogatym portfolio.
4. CV Europass
Jest to format CV specyficznie sformatowany na potrzeby rekrutacji na stanowiska w instytucjach Unii Europejskiej. Celem takiej formy prezentacji życiorysu jest ujednolicenie prezentowania umiejętności i kompetencji zawodowych w sposób czytelny i przejrzysty we wszystkich krajach UE.
Najczęściej, tak wynika z praktyki, CV mieszane to połączenie CV kompetencyjnego z chronologicznym lub projektowego z chronologicznym. Jeżeli pracodawca wymaga od nas CV mieszanego, należy przede wszystkim sprecyzować, jakich informacji potrzebuje bardziej- rozpisanych projektów czy raczej opisanych szczegółowo kompetencji.
Beata Kapcewicz, ekspert ds. kariery i personalbrandingu
href="http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/">href="http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/">