Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Coraz więcej Niemców pracuje w sektorze niskich płac

0
Podziel się:

Stawka 10 euro za godzinę uważana jest za granicę tzw. sektora niskich płac.

Coraz więcej Niemców pracuje w sektorze niskich płac
bETjjMzV

Co piąty Niemiec w 2010 roku pracował za mniej niż 10 euro brutto za godzinę - podał Urząd Statystyczny w Wiesbadenie. W 2006 jeszcze co szósty. - Ten wynik potwierdza utrzymujący się trend - skomentował w poniedziałek (10.09.12) w Berlinie prezes Federalnego Urzędu Statystycznego Roderich Egeler. Opozycja i związki zawodowe krytykują, ich zdaniem, niegodne warunki płacowe i żądają wprowadzenia płac minimalnych.

bETjjMzX

Stawka 10 euro za godzinę (po przeliczeniu wychodzi ponad 40 zł) uważana jest za granicę tzw. sektora niskich płac. Osoby, pracujące poniżej tej stawki najczęściej pracują w niepełnym wymiarze godzin, na umowach o pracę na czas określony, jako pracownicy leasingowi, lub na tzw. mikroposadach ("Mini-jobs"). Szczególnie ta ostatnia grupa uważana jest za nisko uposażoną. 84 procent osób z tej kategorii zarabia poniżej 10 euro za godzinę. W normalnym stosunku zatrudnienia (co najmniej 20 godzin tygodniowo i umowa na czas nieokreślony) tylko co 10. osoba zarabia poniżej stawki granicznej. W 2010 roku 7,9 mln osób z 30,9 mln zatrudnionych pracowało w Niemczech na "nienormalnych" zasadach. Najniższe dochody zanotowano wśród taksówkarzy, fryzjerów i sprzątaczek (80 procent z nich zarabia poniżej stawki granicznej). W gastronomii, handlu detalicznym, w telefonicznych biurach obsługi klienta poniżej stawki granicznej zarabia 60 procent zatrudnionych.

W Niemczech od lat toczy się dyskusja na temat wprowadzenia płac minimalnych. Podczas gdy opozycja domaga się ich wprowadzenia we wszystkich branżach, chadecko-liberalna koalicja rządząca zgadza się na rozwiązanie częściowe, ograniczone do niektórych branż.

epd / Bartosz Dudek

red. odp. Barbara Cöllen

bETjjMAd
bETjjMAy
KOMENTARZE
(0)