Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Coraz mniej chętnych do pracy w administracji publicznej

0
Podziel się:

Jednym z powodów jest malejąca liczba ciepłych posadek urzędniczych.

Niemiecki Związek Urzędników Mianowanych (DBB) bije na alarm. Obawia się, że w następnych latach będzie coraz trudniej znaleźć nchętnych do pracy w służbie publicznej. Jednym z powodów jest malejąca liczba ciepłych posadek urzędniczych. Według obliczeń DBB, w ciągu następnych 15 lat sferę użyteczności publicznej opuści z powodu przechodzenia w stan spoczynku półtora miliona pracowników. - Już dzisiaj w wielu dziedzinach trudno obsadzić zwolnione etaty dobrze wykwalifikowanym narybkiem - powiedział agencji dpa przewodniczący DBB Klaus Dauderstaedt .

Dotyczy to przede wszystkim zakresu nauk przyrodniczych i technicznych, jak choćby zawodów chemika żywności i lekarza weterynarii. Wykwalifikowanych osób brakuje również w publicznej służbie zdrowia i w urzędach celnych. - Na przykład w sferze zwalczania pracy na czarno - podkreślił Dauderstaedt.

Kampania DBB za milion euro

Dlatego organizacja rusza z kampanią pod nazwą ,,Niezbędni", mającą na celu zainteresowanie młodych ludzi pracą w administracji państwowej.

O zawodach w służbie cywilnej DBB chce między innymi informować uczniów i nauczycieli za pomocą broszur, materiałów dydaktycznych i portalu internetowego. Całe przedsięwzięcie potrwa 5 lat i kosztuje ok. miliona euro.

Państwo konkuruje z wolną gospodarką

Dauderstaedt zdaje sobie sprawę z tego, że "to trochę dziwnie brzmi, iż zbliżone do związków zawodowych DBB włącza się aktywnie do działań pracodawców na rzecz rekrutowania narybku, ale jeśli sfera użyteczności publicznej chce zachować wysoką jakość usług, potrzebuje wykwalifikowanego personelu" - mówi. Szef DBB skrytykował brak efektywnych metod planowania zatrudnienia w sektorze publicznym i prywatnym.

Dauderstaedt ubolewa, że państwo, jako pracodawca w sektorze publicznym konkuruje w obliczu rosnącego deficytu fachowców z wolną gospodarką, która częściej oferuje o wiele atrakcyjniejsze zarobki.

Coraz mniej ciepłych posadek

Czasy, kiedy ludzi przyciągała perspektywa pewnej pracy w charakterze urzędnika mianowanego minęły, ponieważ dziś znacznie rzadziej mianuje się na urzędników pracowników służb publicznych.

dpa, DW / Iwona D. Metzner
red. odp.: Barbara Cöllen

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)