Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Coaching - na czym polega i jakie są jego rodzaje?

0
Podziel się:

Coaching jest jednym ze sposobów rozwijania swoich umiejętności zawodowych i pozazawodowych.
Definicja coachingu wg Międzynarodowej Federacji Coachów – ICF (www.coachfederation.org) brzmi:

Coaching jest jednym ze sposobów rozwijania swoich umiejętności zawodowych i pozazawodowych. Definicja coachingu wg Międzynarodowej Federacji Coachów - ICF (www.coachfederation.org) brzmi:
,,Coaching jest interaktywnym procesem, który pomaga pojedynczym osobom lub organizacjom w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszeniu efektów działania. Coachowie pracują z klientami nad zagadnieniami związanymi z biznesem, rozwojem kariery, finansami, zdrowiem i relacjami interpersonalnymi. Dzięki coachingowi klienci ustalają konkretniejsze cele, optymalizują swoje działania, podejmują trafniejsze decyzje i pełniej korzystają ze swoich naturalnych umiejętności"

Najprościej mówiąc, coaching polega na wytyczaniu ludziom indywidualnej ścieżki rozwoju, pomaga wyznaczać cele oraz rozwijać te cechy, które pomogą w ich osiągnięciu. Dzięki coachingowi zarówno firmy, jak i pracownicy rozwijają się szybciej i zdobywają satysfakcjonujące wyniki.

Coaching jest najczęściej serią rozmów trenera, czyli Coacha, z klientem. Coach nie podpowiada gotowych rozwiązań, nie doradza, nie osądza i nie krytykuje. Jego zadaniem jest wydobycie ze swojego klienta umiejętności, zdolności, które już posiada, pomagając mu je rozwinąć w taki sposób aby klient potrafił samodzielnie realizować swoje cele.

Istnieje wiele rodzajów coachingu. Najpopularniejsze to: Coaching życiowy/Coaching osobisty (Life Coaching/ Personal Coaching) - ukierunkowany na rozwój osobisty klienta.

Coaching kariery (Career Coaching) - wspiera planowanie i rozwój kariery zawodowej.

Coaching biznesowy (Business Coaching) - adresowany jest do właścicieli firm, osób zarządzających małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

Coaching menedżerski (Manager Coaching) - skierowany jest do menedżerów średniego szczebla.

Coaching kadry zarządczej (Executive Coaching) - kierowany jest do kadry zarządzającej najwyższego szczebla.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)