Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Co to jest CV funkcjonalne?

0
Podziel się:

Jak je napisać? Co należy w nim umieścić? Czy takie CV powinno wysyłać się bez względu na zawód, czy jest ono polecane dla konkretnych profesji lub sytuacji życiowych? Kiedy takie CV sprawdzi się najlepiej?

Co to jest CV funkcjonalne?
bECLlBwB

Co to jest CV funkcjonalne? Jak je napisać? Co należy w nim umieścić? Czy takie CV powinno wysyłać się bez względu na zawód, czy jest ono polecane dla konkretnych profesji lub sytuacji życiowych? Kiedy takie CV sprawdzi się najlepiej? CV funkcjonalne jest to rodzaj curriculum vitae skupiający się głównie na umiejętnościach i kwalifikacjach. Taki format prezentacji pomaga zwrócić uwagę czytającego na rzeczy, które umiemy wykonać. W zależności od stopnia kwalifikacji, przeszłości zawodowej i posiadanych cech można zdecydować się na ten rodzaj CV. Jest on przydatny szczególnie w sytuacjach kiedy mamy szeroki zakres umiejętności, ale niewielkie doświadczenia, które go dokumentują. Pomoże we właściwy sposób i skutecznie zaprezentować własną osobę. CV funkcjonalne jest szczególnie odpowiednia dla osób, które chcą zmienić kierunek rozwoju zawodowego lub zamierzają zająć się zawodowo nową dziedziną. Jest to również sposób na zminimalizowanie niekorzystnego wrażenia, jakie powodują przerwy w zatrudnianiu lub
nieadekwatne wykształcenie.

bECLlBwD

W funkcjonalnym CV kandydat próbuje zwrócić uwagę czytającego na obszary, w których posiada szczególne osiągnięcia i czuje się kompetentny. Obszary te muszą ściśle korelować z charakterem pracy na stanowisku, o które się ubiega.

W pierwszej części CV muszą znaleźć się dane personalne, cel zatrudnienia oraz główna sekcja, czyli kwalifikacje i umiejętności. Przedstawienie informacji o doświadczeniach zawodowych i wykształceniu sprowadza się do podania podstawowych danych w drugiej części CV.

Najważniejszą częścią funkcjonalnego CV jest sekcja główna, która zawiera informacje o wszystkich najważniejszych, posiadanych umiejętnościach lub kompetencjach profesjonalnych. Tym kompetencjom lub umiejętnościom mogą towarzyszyć informacje o osiągnięciach zawodowych w zakresie wymienionych umiejętności oraz szkolenia potwierdzające ich posiadane. W sekcji tej nie umieszcza się dat, nazw stanowisk oraz pracodawców.

Życiorys funkcjonalny jest szczególnie przydatny dla kandydatów, którzy:

- pracowali na wielu podobnych stanowiskach i chcieliby uniknąć powtarzania się
- mają bardzo różnorodną historię zatrudnienia lub luki w historii pracy
- planują zamianę branży, w której chcieliby pracować
- dopiero skończyli naukę i nie mają dużego doświadczenia zawodowego

bECLlBwJ

Warto mieć świadomość, że tego typu CV może rodzić u osoby rekrutującej podejrzenie, że kandydat chce coś ukryć w swojej historii zatrudnienia. W związku z tym trzeba się dobrze przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej i odpowiedzi na trudne pytania.

Wydanie internetowe magazynrekruter.pl

| Zobacz także: |
| --- |

bECLlBwK

| | CV funkcjonalne - wzór Warto na początku sformułować cele zawodowe. Nie rozpisuj się zbytnio, sformułuj je jasno i konkretnie. Dobrze, gdyby choć w części odpowiadały misji firmy, do której składasz podanie o przyjęcie do pracy... |
| --- | --- |

bECLlBxe
KOMENTARZE
(0)