Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
aktualizacja

Choroba a nowa praca

0
Podziel się:

Po długotrwałych poszukiwaniach znalazłem upragnione zatrudnienie i dostałem skierowanie na badania od firmy. W momencie kiedy miałem podpisać umowę okazało się, że choruję na półpasiec. Jak ten problem rozwiązać?

Choroba a nowa praca
(Pixabay)

Po długotrwałych poszukiwaniach znalazłem upragnione zatrudnienie i dostałem skierowanie na badania od firmy. W momencie kiedy miałem podpisać umowę okazało się, że choruję na półpasiec. Jak ten problem rozwiązać? Obawiam się, że gdy powiem o chorobie to nie podpiszą ze mną umowy, a półpasiec jest chorobą zaraźliwą i boję się konsekwencji jeżeli ukryję ten fakt przed moim pracodawcą. Odpowiada Małgorzata Majewska, Monsterpolska.pl

Wstępne badania lekarskie są elementem obowiązkowym, niezbędnym do podjęcia pracy. Ich celem jest określenie czy nie ma przeciwwskazań, aby pracownik podjął pracę na danym stanowisku. Na przykład jeśli jest to praca biurowa, a pracownik ma wadę wzroku, to lekarz zaleci pracę w okularach. Obowiązkiem lekarza jest wystawienie zaświadczenia czy takie przeciwwskazania występują czy nie. Jeśli lekarz określi, że stan zdrowia wyklucza lub ogranicza możliwość podjęcia przez pracy, wyda odpowiednie zaświadczenie.

Ważne jest to, aby pamiętać, że same wyniki badań chroni tajemnica lekarska i pracodawca nie może wymagać, aby pracownik ujawniał szczegóły swojego stanu zdrowia. Dostęp do wyników ma tylko pacjent i lekarz. Lekarz na pewno zaleci leczenie, które wyeliminuje chorobę, więc ryzyko zarażenia innych pracowników można na pewno wyeliminować.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)