Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Chcesz dobrze negocjować? Uważaj na błędy w mowie ciała

0
Podziel się:

Kobiety podświadomie mają tendencję do wysyłania nieprawidłowych i mało profesjonalnych sygnałów. Sprawdź, czego unikać, żeby Twoja postawa była odczytywana dokładnie tak jak chcesz.

Wystarczą źle ułożone dłonie i nasze szanse w negocjacjach spadają - ostrzega specjalista z zakresu human relations i public relations Małgorzata Majewska. Chcesz być traktowana poważnie w pracy? Sprawdź czy nie wysyłasz niewłaściwych sygnałów swoim współpracownikom.

Jedna rzecz, to świadomość własnego ciała i tego, co wyraża nasza postawa. Druga, to umiejętność odczytywania sygnałów wysyłanych przez innych ludzi. - Rzecz wydaje się z pozoru prosta, jednak kilka niewłaściwych sygnałów niewerbalnych równa się brak komunikacji z rozmówcą - mówi Carol Kinsey Goman, trener i autorka książki _ Język ciała liderów: jak może pomóc lub zaszkodzić mowa ciała w kontaktach biznesowych _.

Autorka, na łamach internetowego wydania dziennika The Washington Post, wskazuje najważniejsze pomyłki, jakie popełniają kobiety w mowie ciała. Oto 10 najczęstszych:

  • Za bardzo przechylona głowa

ZOBACZ TAKŻE * * [

Szanse na sukces firmy odczytasz z kształtu twarzy prezesa ]( http://www.iwoman.pl/na-serio/psychologia/szanse;na;sukces;firmy;odczytasz;z;ksztaltu;twarzy;prezesa,11,0,901387.html )* * To sygnał, że się słucha i jest się zaangażowaną w to, co mówi rozmówca. To niezwykle kobiecy gest, często obrazujący troskę i empatię w stosunku do rozmówcy.

Sprawdza się, kiedy chcesz pokazać te cechy w stosunku do swoich współpracowników, jednak gdy potrzeba pokazać władzę i autorytet, należy trzymać głowę prosto.

Postawa jest wtedy pewniejsza i wyglądamy bardziej profesjonalnie.

  • Nadmierne kiwanie głową

Gdy kobieta kiwa głową, oznacza to, że się zgadza lub słucha. Jednak wykonywane nadmiernie nie wygląda ani dobrze, ani profesjonalnie. Oznacza brak pewności siebie i swoich racji. Jeśli chcesz wyrazić opinię, trzymaj głowę nieruchomo.

  • Patrzenie na usta rozmówcy

[

Małgorzata Majewska ]( http://www.iwoman.pl/i/art/132/vl156292.jpg )Ważne jest _ spojrzenie biznesowe _, czyli tak zwany wyimaginowany trójkąt, który tworzymy sobie na twarzy rozmówcy i na którym skupiamy swój wzrok w czasie rozmowy. Obejmuje on oczy - jako podstawę i punkt na środku czoła - jako wierzchołek. Tymczasem kobiety zwykle skupiają wzrok na ustach rozmówcy, tworząc wierzchołek w ich punkcie, uznając oczy jako podstawę odwróconego w tym układzie trójkąta. - _ Może być to interpretowane, jako kokieteria i flirt, zwłaszcza w kontaktach z płcią przeciwną _ - ostrzega Małgorzata Majewska.

  • Zbyt szeroki uśmiech

To _ rozbójnik wiarygodności _, działa myląco na rozmówcę w sprawach biznesowych. Uśmiech sprawdza się na pierwszym spotkaniu, kiedy trzeba rozładować napięcie, jednak kiedy przechodzi się do konkretów, należy być poważną. Sposobem może być nawet cisza. - _ Nie musisz się bać chwili lub dwóch ciszy podczas swojej wypowiedzi – to jeden ze sposobów, by utrwalić w głowach słuchaczy przekazywane informacje _ - podpowiada Małgorzata Majewska.

  • Mówienie zbyt wysokim tonem głosu

Głos kobiet często podnosi się na końcu zdania. Jeśli wypowiadane jest ono w formie prośby czy pytania, to wszystko w porządku. Jednak w czasie wypowiadania stwierdzeń należy użyć jednostajnego głosu, który wznosi się w połowie zdania, by na końcu znów się obniżyć. Warto też kontrolować oddech, szczególnie w sytuacjach stresujących. - _ Trema przenosi swoisty punkt ciężkości z tematu monologu na Twoje emocje. Zwróć uwagę na miarowość oddechu. Jeśli zbyt często będziesz go wstrzymywać (naturalna oznaka stresu), publiczność wyczuje zbędną nerwowość _ - radzi ekspertka Monsterpolska.pl.

  • Fizyczna kondensacja, czyli jak się zmniejszamy

Panie mają tendencję do optycznego skracania swojego ciała i pomniejszania przestrzeni wokół siebie. Wszystko przez trzymanie skrzyżowanych rąk, nóg, układanie swoich rzeczy tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca. W odróżnieniu od panów, szeroko gestykulujących, mówiących z rozmachem i śmiało rozkładających swoje rzeczy.

Także ekspert Monsterpolska.pl podkreśla, że nawet palce i dłonie wysyłają sygnały , z których możemy nie zdawać sobie sprawy. - _ Powinno się uważać by nie krzyżować palców, ramion, nóg i nie odwracać się całkiem w drugą stronę od rozmówcy, gdyż sprawia to wrażenie nieobecności _ - mówi Małgorzata Majewska.
Jeśli chcesz więc pokazać swój status nie chowaj się, poszerzaj swoje stanowisko. Trzymaj głowę wysoko, zamiast układać rzeczy w schludny stos, rozłóż je i zaznacz swój teren.

  • Dziewczęce gesty

Zwłaszcza w stresie panie uwielbiają bawić się włosami lub biżuterią, jednak jest to mało profesjonalne. -_ Zabawa włosami czy biżuterią podczas rozmowy to nie tylko komunikat "podobasz mi się" ale również wyraz braku pewności siebie _- ostrzega Małgorzata Majewska. Trzymaj więc ręce tak, żeby było je widać, to pokaże otwartość i pewność siebie.

  • Zalotne zachowanie

Chcesz być profesjonalistką i osobą kompetentną w pracy, to nie flirtuj. Pokazują to także badania z Uniwersytetu Kalifornia w Berkley. Kobiety odgrywały rolę sprzedawców firmy biotechnologicznej. Połowa kobiet została poproszona o flirtowanie z klientami, a druga połowa o profesjonalną sprzedaż. Okazało się, że te, które flirtowały były uważane za sympatyczniejsze w oczach klientów, ale nie osiągnęły z tego powodu wyższych wyników. Uzyskały sprzedaż o 20 procent niższą od profesjonalistek.

  • Czekanie na swoją kolejkę w negocjacjach

Zwykle to mężczyźni przejmują kontrolę w rozmowach i potrafią wtrącić się do każdej dyskusji, naucz się więc umiejętnie przerywać wypowiedzi. Nawet była sekretarz stanu USA Madelaine Albright, zapytana o porady dla kobiet w biznesie powiedziała: _ Naucz się przerywać _.

O takiej pewności siebie warto pamiętać też przy okazji wystąpień publicznych. - _ Kluczem do sukcesu jest złapanie emocjonalnego i intelektualnego kontaktu z publicznością, a jedną z podstawowych technik tego typu działania jest kontakt wzrokowy. Zarówno w zdaniu otwierającym wypowiedź, jak i kończącym postaraj się patrzeć na wybraną osobę. Pozostali automatycznie wyczują sens przekazu _ - podpowiada Małgorzata Majewska.

  • Zbyt wiele emocji

Pewna ilość podkreśla sens wypowiedzi, jednak zbyt wiele wygląda i brzmi karykaturalnie. Kiedy chodzi o zmotywowanie i zaangażowanie współpracowników do projektu, sprawdza się w stu procentach. Jednak, gdy chodzi o poprawienie i umocnienie swojej pozycji, należy je zminimalizować.
Małgorzata Majewska dodatkowo radzi za wszelką cenę unikać gestów agresji.

- _ Należą do nich na przykład zaciskanie dłoni w pięści lub wygrażanie rozmówcy wyprostowanym palcem wskazującym. Podczas rozmowy należy unikać rozglądania się po pokoju. Takie zachowanie sugeruje nerwowość i brak pewności siebie _- dodaje ekspert portalu Monsterpolska.pl.

    *
    *
    *
    *
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)