Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Bezrobocie w Polsce wyraźnie niższe niż w UE

0
Podziel się:

Według Eurostatu pracy nie ma 7,8 procent Polaków. Dla Unii poziom bezrobocia to 8,6 procent.

Bezrobocie w Polsce wyraźnie niższe niż w UE
(gregor_y/CC/Flickr)
bELlZDLV

Stopa bezrobocia wyniosła w kwietniu br. w Polsce wyniosła 7,8% wobec 7,7% w poprzednim miesiącu i 7,3% rok wcześniej. W całej Unii Europejskiej wskaźnik ten wyniósł 8,6% wobec 8,4% w poprzednim miesiącu i wobec 6,8% rok wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat we wtorkowym komunikacie.

W strefie euro bezrobocie ukształtowało się w kwietniu na poziomie 9,2% wobec 8,9% przed miesiącem i w porównaniu do 7,3% rok wcześniej. W przypadku strefy euro wskaźnik ten osiągnął najwyższy poziom od września 1999 r., a w przypadku całej Unii - od stycznia 2006 r.

Najniższy poziom wyrównanej sezonowo stopy bezrobocia odnotowały:

bELlZDLX
  • Holandia 3,0%
    • Austria 4,2%

Z kolei najwyższy odsetek osób bez pracy według Eurostatu mają:

  • Hiszpania 18,1%
    • Łotwa 17,4%
    • Litwa 16,8%

Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

bELlZDMd

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), stopa bezrobocia mierzona jako odsetek bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wobec całości cywilnej ludności aktywnej zawodowo, wyniosła w kwietniu 2009 roku 11,0% wobec 11,2% w marcu i w porównaniu do 10,3% rok wcześniej.

bELlZDMy
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)