Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Bezrobocie w Polsce. Oto najnowszy raport

0
Podziel się:

Wiemy ilu Polaków pracuje na podstawie umów śmieciowych. Sprawdź dane.

Bezrobocie w Polsce. Oto najnowszy raport
(Reporter)

Coraz więcej Polaków pracuje na podstawie_ umów śmieciowych , _ a z drugiej strony coraz mniej pracowników trafia na bruk. To najważniejsze wnioski raportu NBP na temat rynku pracy.

Narodowy Bank Polski opublikował najświeższą analizę Kwartalny raport o rynku pracy 2011. Dane wskazują na nieco wyższą liczbę pracujących niż w dwóch poprzednich kwartałach, zarówno w gospodarce, jak i w sektorze przedsiębiorstw.

Do pozytywnej zmiany przyczyniła się wyższa dynamika zatrudnienia w przemyśle. Od roku systematycznie rośnie przy tym liczba osób zatrudnionych na czas nieokreślony. Po raz pierwszy od trzech kwartałów zwiększyło się również samozatrudnienie.

Analiza przepływów na rynku pracy wskazuje jednak, że wyższa dynamika pracujących była głównie rezultatem rzadszych zwolnień pracowników, a w mniejszym stopniu generowania nowych miejsc pracy. Pomimo nieco szybszego wzrostu zatrudnienia ogółem odnotowano dalszy wzrost stopy bezrobocia, co wiązało się z aktywizacją osób do tej pory nieobecnych na rynku pracy. Odnotowany w IV kw. wzrost współczynnika aktywności zawodowej dotyczył niemal wszystkich grup wiekowych, poza najmłodszą. Największy wzrost odnotowano ponownie wśród osób w wieku 45-59/64 lata, co można wiązać z ograniczeniami w odpływie na wcześniejsze emerytury i renty.

  • Chcesz przeczytać cały raport NBP na temat rynku pracy? Kliknij tutaj Tempo wzrostu wynagrodzeń w IV kw. spadło do poziomu 4,3 proc. r/r. Dane miesięczne wskazują, że mogło dojść do przesunięcia części wypłat dodatkowych składników wynagrodzeń z grudnia 2011 na styczeń 2012 r. Najświeższy raport zawiera pięć pogłębionych analiz. Pierwsza stara się odpowiedzieć na pytanie, czy tzw. umowy _ śmieciowe _ w Polsce są sposobem wejścia na rynek pracy, czy powodem trwałej _ stygmatyzacji _ osób młodych? Okazuje się, że zatrudnienie na umowę czasową nie zwiększa prawdopodobieństwa bezrobocia wśród osób młodych – wręcz przeciwnie, młodzi zatrudnieni na czas określony mają znacznie większą szansę uzyskania stałego kontraktu niż poszukujący pracy młodzi bezrobotni. Druga dowodzi, że _ kara _ za bezrobocie dla osoby młodej w postaci niższego wynagrodzenia po znalezieniu pracy jest wysoka (mają oni wtedy o ok. 30 proc. niższe płace niż osoby, które nie były bezrobotne).

Trzecia analiza potwierdza hipotezę, że systematycznie zaniżone płace są zjawiskiem charakterystycznym dla osób przedwcześnie opuszczających rynek pracy. Brak aktywności w grupie wiekowej 45+ częściej dotyka osób, których wynagrodzenia były zaniżone.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/130/m34434.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/praca;po;piecdziesiatce;jest;mozliwa,206,0,1050318.html) Praca po pięćdziesiatce jest możliwa Mitem jest stwierdzenie, iż po pięćdziesiątym roku życia nie ma szans na znalezienie prac - pisze Dziennik Gazeta Prawna. Czwarta analizuje w dłuższej perspektywie trendy dotyczące aktywności zawodowej Polaków. O ile lata 1995-2007 charakteryzowały się spadkiem aktywności osób starszych, to wskaźniki aktywności zawodowej tej grupy wiekowej rosną od 2007 roku (a więc trend ten rozpoczął się na 8 kwartałów przed uniemożliwieniem przechodzenia na wcześniejsze emerytury od stycznia 2009).

Wreszcie w piątym opracowaniu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy jest możliwe uniknięcie przyszłego spadku podaży pracy w Polsce? Wydaje się, że wyzwania związane z ubytkiem siły roboczej będą o wiele większe niż prawdopodobny napływ imigrantów do Polski.

Czytaj więcej o rynku Pracy w Money.pl
Wszyscy chcą tam pracować. To rekord Do konkursu na obsadzenie 46 wolnych etatów kontrolerskich w Najwyższej Izbie Kontroli zgłosiło się 3589 kandydatów.
Kościół wykorzystuje kryzys. Tam kusi pracą Zorganizowana w Hiszpanii kampania naboru kandydatów do seminariów duchownych, uwzględnia kryzys gospodarczy.
Oto plan PiS na zwalczenie bezrobocia PiS zarzuca rządowi, że nieskutecznie walczy z bezrobociem, szczególnie wśród młodych ludzi.
Będzie więcej pracy. W tych branżach Barometr Manpower wskazuje na umiarkowanie optymistyczne prognozy netto zatrudnienia w II kw. 2012.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)