Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Bezrobocie w Polsce. Balcerowicz się nie dziwi i obwinia...

1
Podziel się:

Prognozy bezrobocia na przyszły rok, według najnowszego raportu, są bardzo złe. Oto przyczyny.

Bezrobocie w Polsce. Balcerowicz się nie dziwi i obwinia...
(EAST NEWS)

Profesor Leszek Balcerowicz nie jest zaskoczony złymi prognozami zatrudnienia w 2013 roku. Jak mówi spowolnienie gospodarcze jest nieuchronne. Według najnowszego raportu Manpower Group I kwartał przyszłego roku upłynie pod znakiem zwolnień i stagnacji.

Zdaniem ekonomisty jest to spowodowane mniejszą liczbą zamówień publicznych oraz wykorzystaniem unijnych pieniędzy, z których finansowano wiele inwestycji. Do tego dochodzą czynniki zewnętrzne - tłumaczy profesor Leszek Balcerowicz.

- _ Niemcy wyraźne zwalniają. To jest największy rynek zbytu. No i w rezultacie eksport wytraca swoją dynamikę. Bez dodatkowych działań będzie coraz mniej zatrudnionych, a to już ciągnie gospodarkę w dół. Za mało mamy inwestycji prywatnych, bo widocznie warunki do inwestowania nie uległy widocznej poprawie. Wreszcie spada tempo poprawy tego, co było źródłem największego polskiego sukcesu _ - mówił Balcerowicz.

POSŁUCHAJ LESZKA BALCEROWICZA:

W opinii profesora Balcerowicza Polsce potrzeba długofalowych działań. Zdaniem ekonomisty szybko należy usunąć bariery, które utrudniają znalezienie pracy, a pracodawcom tworzenie nowych etatów.

- _ Do tych barier należy wygórowana płaca minimalna. W Polsce ją podwyższano bardzo wyraźnie w ciągu ostatnich lat. Zapłacą za to młodzie ludzie, nie zawsze wiedząc, dlaczego mają kłopoty ze znalezieniem miejsca pracy. Przeanalizować, dlaczego mamy takie duże niedopasowanie między kwalifikacjami absolwentów, a zapotrzebowaniem gospodarki i usunąć to. Inicjatywa ministra Gowina deregulacji jest bardzo na czasie, ale trzeba zobaczyć, co ogranicza przepływ ludzi z miejsc, gdzie nie mają pracy, albo mają gorszą, do miejsc, gdzie mogliby mieć bardziej produktywną pracę _ - powiedział Balcerowicz.

Według raportu Manpower Group najlepsze prognozy zatrudnienia w I kwartale przyszłego roku notują takie sektory gospodarki jak transport, logistyka, komunikacja oraz handel detaliczny i hurtowy. Najtrudniej będzie w budownictwie oraz produkcji przemysłowej.

Raport przygotowano na podstawie badań 750 pracodawców. Zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje zaledwie 9 procent firm, 15 procent planuje redukcję etatów, a 73 procent - brak zmian personalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w urzędach pracy. Ministerstwo chce... Resort pracy chce poprawić efektywność urzędów pracy, by więcej osób znajdowało zatrudnienie.
Koral i Zelmer "pożyczają" sobie pracowników Nie wszyscy pracodawcy w czasie recesji redukują zatrudnienie. Część z nich woli utrzymać nadmiar pracowników do czasu, aż ponownie będą mieli dla nich zajęcie.
Francja ma problem. Najgorszy wynik od 13 lat W drugim kwartale tego roku bezrobocie we Francji ponownie wzrosło, osiągając najwyższy poziom od 1999 roku - 10,2 procent osób w wieku produkcyjnym.
Firmy zahamowały nowe rekrutacje W zeszłym miesiącu liczba zatrudnionych w Polsce zmalała o 3 tysiące osób. Ponadto zarabiamy mniej niż przed rokiem, bo szybciej niż nasze pensje rośnie inflacja.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Janek
2 lata temu
Mamy zły system szkolnictwa .Szkolimy nikomu nie potrzebnych magistrów natomiast prawie całkowicie zlikwidowano szkolnictwo zawodowe które dostarczało młodych wykwalifikowanych pracowników bezpośrednio do zakładów pracy. Nie potrzebuje nasza gospodarka co rocznie takiej rzeszy pracowników nie posiadających konkretnego zawodu Jak dotąd to tę dziurę łatają pracodawcy Ukraińcami ale i tu zbliżamy się do końca.