Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Bezrobocie nie rośnie. Ale za wcześnie na optymizm

0
Podziel się:

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 10,8 procent.

Bezrobocie nie rośnie. Ale za wcześnie na optymizm
(kprm.gov.pl)
bEJqQxaZ

aktualizacja 13:30* Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 10,8 procent, czyli tyle samo, co w lipcu - informuje ministerJolanta Fedak.*

_ - Szacujemy, że stopa bezrobocia w sierpniu pozostała stabilna i wyniosła 10,8 proc. Bezrobocie wzrosło w dwóch województwach: w lubelskim i mazowieckim _ - powiedziała Fedak._ - Liczba ofert pracy jest na poziomie zbliżonym do lipcowego _ - dodała.

Jednak za wcześnie na optymizm. Wraz z końcem robót sezonowych, we wrześniu, październiku, bezrobocie będzie rosło - uważa Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej: - _ Możliwy jest wzrost, raczej o dziesiąte procenta, ale dokładnie bardzo ciężko jest powiedzieć _ - dodała.

bEJqQxbb

_ - Podtrzymujemy naszą prognozę bezrobocia na koniec roku na poziomie 12,5 proc., choć trzeba pamiętać, że nie ma dobrej metodologii prognozowania bezrobocia _ - powiedziała Ostrowska.

Analitycy Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych w opublikowanym na początku września raporcie, uważają, że skala zwolnień pracowników w najbliższych miesiącach będzie mniejsza niż na początku roku, jednak powrót do dobrej sytuacji na rynku pracy potrwa wiele miesięcy.

_ - Podczas tego okresu firmy nadal będą redukować koszty oraz powstrzymywać się przed inwestowaniem, a wraz z tym zmniejszeniu ulegnie zapotrzebowanie na nowych pracowników, jak i tych już zatrudnionych _ - napisano w raporcie BIEC.

W sierpniu GUS podał, że stopa bezrobocia w lipcu 2009 roku wyniosła 10,8 procent wobec 10,7 proc. w czerwcu 2009 roku. Rok temu wskaźnik był jednocyfrowy. Poniżej 10 procent utrzymywał się do grudnia ubiegłego roku.

bEJqQxbh

We wrześniu na statystyki rynku pracy powinien przełożyć się uruchomiony w sierpniu pakiet antykryzysowy. Uchwalone w połowie lipca przepisy mają ograniczyć skutki hamowania gospodarki. Przykładowo w firmie, która odnotuje znaczy spadek obrotów, szef będzie mógł skrócić czas pracy i pensję nawet o połowę, a nawet wprowadzić tzw. postojowe. Przedsiębiorca otrzyma też dopłatę do pensji pracowników.

bEJqQxbC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)