Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Bezrobocie 9,9 procent? "To bardzo optymistyczne"

0
Podziel się:

- Do tego potrzebny jest szybki wzrost gospodarczy - mówi minister pracy Jolanta Fedak.

Bezrobocie 9,9 procent? "To bardzo optymistyczne"
(kprm.gov.pl)

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak mówi, że do osiągnięcia założonego w projekcie budżetu 9,9-procentowego poziomu bezrobocia w Polsce potrzebny jest wzrost gospodarczy powyżej 3,5 procent.

Jolanta Fedak przyznaje, że planowany w projekcie budżetu na 2011 rok spadek bezrobocia do 9,9 proc. jest _ bardzo optymistycznym założeniem _. Według niej, aby osiągnąć ten wynik potrzebny jest wzrost gospodarczy. _ - A my jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, bo podnosimy podatki i tniemy wydatki. Jeżeli nie utrzymamy wzrostu gospodarczego i gospodarka polska zacznie się dławić, będziemy mieli poważne problemy _ - powiedziała minister pracy podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Wzrost PKB zapisany w projekcie budżetu na 2011 rok ma wynieść 3,5 procent, średnioroczna inflacja prognozowana jest w wysokości 2,3 proc., a bezrobocie na koniec przyszłego roku - 9,9 proc.

_ - Jeśli ograniczylibyśmy dług publiczny, a także jego obsługę,to możliwy były jeszcze większy wzrost gospodarczy, niż założone 3,5 procent _. W opinii minister pracy projekt budżetu na 2011 rok _ jest bardzo trudnym budżetem _, nie tylko dla ministra pracy i polityki społecznej. - _ Budżet jest trudny dla ministra skarbu, bo wymaga bardzo dużej dywidendy, jest trudny dla ministra obrony, ponieważ tam są również cięcia. Jest trudny dla wszystkich ministrów _ - zaznaczyła.

Fedak była pytana też przez dziennikarzy o skutki finansowe zmniejszenia zasiłku pogrzebowego. - _ To jest raptem 700 mln zł. W skali budżetu to jest kropla w morzu potrzeb _ - powiedziała.

Czytaj w Money.pl
Rząd oszczędza na bezrobotnych, na armii i urzędach już nie Wydatki z kasy państwa będą w przyszłym roku wyższe o 12,47 miliarda złotych w porównaniu do tego roku. Największymi wygranymi będą państwowe instytucje i wojsko. Ponad 3,5 mld zł rząd zabierze za to z aktywizacji osób bez pracy.
Chcesz lepiej zarabiać? Musisz zmienić pracę Cztery na pięć polskich firm o podwyżkach płac nie chce słyszeć. Toteż najczęściej wskazywanym przez Polaków powodem odejścia z pracy jest otrzymanie lepszej finansowo oferty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)