Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Będzie oferta dla zwalnianych z LOT-u?

0
Podziel się:

Firma zamierza zwolnić 400 osób. Cała załoga to ponad 3 tys. pracowników.

Będzie oferta dla zwalnianych z LOT-u?
(bribriTO/CC/Flickr)

Cała załoga to ponad 3 tys. pracowników.* *Firma zamierza zwolnić 400 osób. Pracownicy, którzy uczestniczą w szkoleniach mają wkrótce otrzymać propozycje pracy.

_ - 22 marca rusza kolejny, czterodniowy etap szkoleń, składający się z nauki autoprezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz spotkań indywidualnych, w czasie których trenerzy będą m.in. przedstawiać zainteresowanym konkretne propozycje pracy _ - poinformował rzecznik śląskiej agencji Work Express Artur Ragan, która prowadzi szkolenia dla pracowników LOT-u na zlecenie firmy.

Zapewnił, że tzw. rekruterzy pracują nad znalezieniem ciekawych ofert, które odpowiadałyby możliwościom i kwalifikacjom zwalnianych osób. _ _

Zwolnienia w PLL LOTrozpoczęły się w październiku ubiegłego roku, kiedy narodowy przewoźnik poinformował, że w ciągu dwóch kwartałów zamierza zwolnić 400 osób w ramach restrukturyzacji zatrudniającej wówczas blisko 3,5 tys. osób firmy. Z firmą rozstają się zarówno pracownicy przyjęci do niej w ubiegłym roku, jak i nawet z czterdziestoletnim stażem.

Pierwszy, zakończony już etap dobrowolnych szkoleń dla zwalnianych pracowników, rozpoczął się 17 lutego. Jak powiedział rzecznik, na pierwsze spotkanie zgłosiło się ponad 20 osób, jednak szkolenia i warsztaty są nadal otwarte dla wszystkich chętnych. Trenerzy są przekonani, że liczba osób korzystających z tej formy wsparcia wzrośnie.

Średnia wieku szkolonych osób wynosiła 45 lat (najstarszy uczestnik miał 59, a najmłodszy 26 lat), w większości były to kobiety.

Trenerzy oceniają, że sytuacja zwalnianych pracowników narodowego przewoźnika lotniczego jest specyficzna, bo większość z nich była związana z firmą praktycznie przez cały okres kariery zawodowej. Wśród osób korzystających ze szkoleń rozpiętość tego okresu waha się od 2 do 27 lat pracy.

Trenerów szkoleń zaskoczył fakt, że większość z pracowników LOT-u, mimo bardzo wysokich kwalifikacji, takich jak doświadczenie zawodowe czy znajomość języków obcych, nie odczuwa, że są to bardzo duże atuty na rynku pracy. Dlatego eksperci skupili się m.in. na budowaniu motywacji zwalnianych pracowników, analizie ich mocnych stron i szans na rynku pracy oraz pomocy w tworzeniu CV.

Eksperci przekonują np., że wieloletni pracownicy oddziałów zamiejscowych LOT-u mogą być świetnymi konsultantami dla touroperatorów, a stewardessy, których atuty to mobilność i znajomość języków obcych, mogą odnaleźć się na stanowiskach związanych z obsługą klienta w firmach prowadzących interesy za granicą. Dla techników, pilotów i mechaników są oferty pracy w innych krajach, na podobnych jak w Polsce stanowiskach.

Zwolnienia monitorowane:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)