Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Atak zimy utrudnia komunikację drogową w Czechach

0
Podziel się

Obfite opady śniegu spowodowały poważne zakłócenia w komunikacji drogowej w północnych, zachodnich i środkowych Czechach. Śnieg pada również na słowacko-polskim pograniczu.

Atak zimy utrudnia komunikację drogową w Czechach
(Dreef/istockphoto)
bEapyxkl

Obfite opady śniegu spowodowały poważne zakłócenia w komunikacji drogowej w północnych, zachodnich i środkowych Czechach. Śnieg pada również na słowacko-polskim pograniczu.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w krajach (województwach): libereckim, usteckim i karlovarskim przy granicach z Polską i z Niemcami. Doszło do wielu wypadków. Górskie odcinki blokują TIR-y, które na letnich oponach nie mogą pokonać stromych podjazdów.

Ciężarówki zablokowały połączenie drogowe D-8 w województwie usteckim od Litomierzyc do Niemiec, na odcinku między Rzehlovicami i Krasnym Lesem. Nieprzejezdna jest droga nr 10 w północnych Czechach prowadząca z Pragi do Polski w pobliżu ośrodka turystycznego w Harrachovie. Śnieg zasypuje miasto Jesenik na północnym wschodzie kraju.

bEapyxkn

Komplikacje dotyczą przede wszystkim rejonów górskich. Śnieżyce wystąpiły w górskich rejonach Czech, wzdłuż granic z Niemcami, Polską i Słowacją. Jest bardzo ślisko. Oblodzone drogi pokryła kilkucentymetrowa warstwa świeżego, marznącego śniegu.

Już w nocy z piątku na sobotę na pograniczu czesko-niemieckim wystąpiły burze śnieżne. Czesko-niemieckie przejście graniczne pod Chomutowem zablokowały grzęznące w śniegu TIR-y. Nieprzejezdne są drogi lokalne. Na wielu odcinkach tworzą się długie korki.

Śnieg pada również w Pradze. Opady mokrego śniegu łamią gałęzie drzew, z których nie spadły jeszcze liście._ - Nie pamiętam takiego ataku zimy pod koniec października. Zamiecie utrudniają jazdę kierowcom po drogach położonych powyżej 600 metrów. Aktualna pogoda odpowiada warunkom zimowym w styczniu czy w lutym. Wyjazd na drogi, w samochodach na letnich oponach, jest równoznaczny z samobójstwem. W góry nie odważyłbym się wyjechać nawet na oponach zimowych _ - ostrzega meteorolog Rudolf Kovarik.

Intensywne opady śniegu występują również w północnej i środkowej Słowacji. Na międzynarodowych trasach komunikacyjnych utrzymuje się kilkucentymetrowa warstwa marznącego śniegu. Na Węgrzech i w Austrii od wysokości 500 metrów pada na razie deszcz i deszcz ze śniegiem, ale już w nocy z soboty na niedzielę ma spaść około 15 cm śniegu. Pogoda ma poprawić się dopiero w czwartek.

bEapyxkt
Czytaj więcej w Money.pl
Zimowy paraliż na drogach Po intensywnych opadach śniegu na dolnośląskich drogach panują trudne warunki.
Dziś zmieniamy czas. Pośpisz o godzinę... Zmiana czasu ma się przyczynić do oszczędności energii. Czy to się opłaca?
Ślisko i zimno. Są pierwsze ofiary Oficjalnie zima jeszcze nie nadeszła, ale w Moskwie temperatura spada w okolice zera.
Pierwszy śnieg w Polsce. Zobacz, gdzie Od rana pada śnieg na Suwalszczyźnie, zwanej polskim biegunem zimna. Jest też zimno - O stopni Celsjusza.
bEapyxkO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)