Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Polacy zadowoleni ze swojej pracy, ale nie z powodu pensji

0
Podziel się:

Polacy lubią swoją pracę. Bardziej jednak za to, że mogą się w niej realizować i wykonywać ważne, odpowiedzialne zadania, a nie z powodu pensji. Tak wynika z najnowszego badania CBOS "Zadowolenie z pracy i jej oceny".

Polacy zadowoleni ze swojej pracy, ale nie z powodu pensji
(skynesher/iStockphoto)

W najnowszym sondażu ankietowani - osoby aktywne zawodowo - oceniali swoją pracę m.in. pod kątem oferowanych możliwości rozwoju, sensowności wykonywanych zadań, bezpieczeństwa zatrudnienia i satysfakcji finansowej. Wyniki pokazują, że aż 78 proc. Polaków chętnie chodzi do pracy - niemal jeden na trzech (30 proc.) przyznał, że jest "zdecydowanie", a prawie co drugi (48 proc.) "raczej" zadowolony ze swojej pracy. Co ciekawe, ankieta pokazuje, że tym, co decyduje o zadowoleniu z pracy, są raczej kwestie związane z samorealizacją. Aż czterech na pięciu Polaków (81 proc.) uważa, że zadania, które wykonują, są ważne i mają sens. Trzy czwarte respondentów ocenia, że ich praca jest interesująca (73 proc.) i wymaga doskonalenia umiejętności oraz poznawania nowych rzeczy (75 proc.).

Znacznie mniejsze znaczenie mają czynniki materialne. Pensja i oferowane świadczenia socjalne decydują o zadowoleniu z pracy w niespełna połowie przypadków (45 proc.), a poczucie stabilizacji i pewność zatrudnienia - w dwóch trzecich (64 proc.). Nieco bardziej ze swojej pracy zadowoleni są mężczyźni. Sprawia im ona większą radość pod względem samorealizacji i stabilizacji, niż kobietom.

Zadowolony kierownik, smutny robotnik

Najchętniej do pracy wstają pracownicy instytucji państwowych. Na pięciopunktowej skali, gdzie jeden oznacza brak satysfakcji, a pięć - jej wysoki poziom, ocenili oni swoją pracę na 4,04 punktu. Przyznali, że ich praca jest interesująca i daje poczucie, że wykonywane zadania mają sens. Ocenili ją jednak stosunkowo nisko pod względem osiąganych zarobków - w tym aspekcie ocenili swoją pracę na 3 punkty. Niżej niż osoby zatrudnione w spółkach prywatno-państwowych (3,25 punktu) i sektorze prywatnym poza rolnictwem (3,28 punktu). Niżej w tym zakresie swoją pracę ocenili tylko rolnicy, przyznając, że zarobki dają im niewielką satysfakcję (2,73 punktu).

Uwzględniając podział na stanowiska najwyższy poziom zadowolenia z pracy zadeklarowała kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem oraz pracownicy średniego szczebla. Chociaż wymiar stabilizacyjny swojej pracy oceniali niżej niż oferowane możliwości rozwoju i samorealizacji. Najmniej zadowoloną grupą są robotnicy niewykwalifikowani. Uważają, że zarówno możliwości samorealizacji, jak i perspektywy finansowe mają umiarkowane.

Jest coraz lepiej

W ciągu ostatnich dwudziestu lat Polacy polubili swoją pracę. W 1994 roku poczucie, że wykonują ważne zadania, miało tylko 55 proc. respondentów, dziś - 81 proc. W porównaniu z ostatnią edycją sondażu (2009 r.) poprawiły się oceny większości analizowanych wymiarów wykonywanej pracy. Np. o 5 punktów procentowych wzrósł odsetek badanych przekonanych o wadze wykonywanych przez siebie zadań. O tyle samo zwiększył się m.in. odsetek pracowników uznających, że ich zajęcie przynosi dobre zarobki. Nieco rzadziej niż wtedy określamy swoją pracę jako niepewną i niestabilną (spadek o 5 punktów proc.) oraz nieinteresującą (spadek o 4 punkty).

praca
wiadomości
czołówki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)