Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Polacy w pracy. Randstad podał wyniki badań

0
Podziel się:

63 proc. Polaków jest zadowolonych z aktualnie wykonywanej pracy - wynika z
najnowszego sondażu Instytutu Badawczego Randstad.

Polacy w pracy. Randstad podał wyniki badań
(fatihhoca/iStockphoto)

63 proc. Polaków jest zadowolonych z aktualnie wykonywanej pracy - wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badawczego Randstad. W Europie najbardziej zadowoleni z pracy są w Norwegowie; Polska uplasowała się w tym badaniu na 14. pozycji na kontynencie.

_ - Sondaż wykazał, że nadal większość badanych Polaków - dwóch na trzech - jest zadowolonych z aktualnie wykonywanej pracy _ - powiedziała na konferencji prasowej Agnieszka Bulik z zarządu Randstad. Jednak w porównaniu do poprzednich okresów, mniejszy jest w tej grupie odsetek osób deklarujących duże zadowolenie.

Najwyższy poziom zadowolenia pracowników z aktualnie wykonywanej pracy Randstad zanotował w Norwegii (79 proc. odpowiedzi); dalej jest Dania - 78 proc. i Holandia - 76 proc. Polska zajmuje 14. miejsce wśród krajów europejskich. W grupie krajów Azji, Pacyfiku i obu Ameryk, najbardziej ze swojej pracy są zadowoleni Meksykanie (80 proc.). Z kolei Japonia ma najniższy poziom zadowolenia pracowników z wykonywanej pracy - 35 proc. badanych.

Z badania wynika, że 52 proc. badanych Polaków byłoby skłonne wyjechać za granicę, gdyby otrzymało tam wyższe zarobki.

Sondaż wskazał, że liczba respondentów, którzy w ubiegłym półroczu zmienili pracę, wyniosła 19,2 proc. Głównymi powodami decydującymi o zmianie pracy są czynniki niezależne od pracowników. Wśród najczęstszych przyczyn respondenci podawali zmiany struktury firmy - 34 proc. Wzrosła też liczba osób, które zmieniły pracę z powodu niezadowolenia z pracodawcy - do 21 proc. wobec 13 proc. w sierpniu 2011 r.

Według sondażu Polacy nie boją się zmian związanych z pracą. Są też optymistami, jeśli chodzi o szansę na jej znalezienie - 72 proc. jest przekonane o możliwości znalezienia jakiegokolwiek zatrudnienia w przypadku straty pracy. Pod tym względem wśród ankietowanych z innych krajów europejskich plasujemy się na piątym miejscu (pierwsi są Turcy, dalej Norwegowie i Szwajcarzy). Aktywnie szuka pracy 16 proc. polskich respondentów. We wszystkich badanych krajach wskaźnik ten jest niższy niż w Polsce i wynosi 11 proc.

Jak powiedziała Bulik, w większości badanych państw odnotowano wzrost odczucia ryzyka utraty pracy. _ Na pierwszym miejscu jest tu Grecja - 49 proc., dalej Węgry - 42 proc., Słowacja - 38 proc., Hiszpania - 37 proc. _ - poinformowała. Wśród polskich respondentów jest to 32 proc. Najmniejsze obawy w tym względzie mają Norwegowie - 13 proc.

Badanie wskazało, że 59 proc. polskich badanych wierzy we wzrost otrzymanych świadczeń pracowniczych w 2012 r.

| Sondaż _ Monitor Rynku Pracy _ został przeprowadzony w dniach 24 października - 14 listopada ub.r. online. Uczestniczyli w nim pracownicy w wieku od 18 do 64 lat, pracujący minimum 24 godziny w tygodniu, z wykluczeniem osób samozatrudnionych. Badanie przeprowadzono w sumie w 30 krajach Europy, Azji, obu Ameryk i w Australii. W Polsce ankiety przez internet wypełniło 405 osób. |
| --- |

Czytaj więcej o pracy
W Kanadzie zapłacą za stres w pracy To nowe rozporządzenie władz jednej z prowincji Kanady. Może zwiększyć wydatki w resorcie zdrowia średnio o 8 milionów dolarów.
Biedni biednieją, a bogaci dostają podwyżki W Polsce coraz bardziej różnicuje się wysokość płac. Szybko rosną pensje w branżach, w których zarabia się nawet dwukrotność średniej krajowej.
Urzędnicy zarabiają dwa razy za tę samą pracę Osoby zaangażowane w unijne projekty mają dodatkowo ponad 100 tys. złotych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)