Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Mniej Polaków gotowych do wyjazdu w poszukiwaniu pracy

0
Podziel się:

Przewyższamy jednak europejską średnią liczby emigrujących.

Mniej Polaków gotowych do wyjazdu w poszukiwaniu pracy
(LoopZilla/CC/Flickr)

W przypadku trudności w znalezieniu pracy w miejscu zamieszkania 45 proc. Polaków deklaruje gotowość poszukiwania zatrudnienia w innym regionie kraju lub za granicą - wynika z badania Eurobarometru. W porównaniu z badaniem z 2005 r. to spadek o 28 pkt proc.

Zaledwie 6 proc. Polaków myślących o wyjeździe do pracy za granicę wybrałoby Irlandię, czyli tyle samo, co USA i Australię. Więcej chętnych jest na wyjazd do Norwegii, Hiszpanii czy Włoch.

_ - Od jesieni 2005 roku odsetek osób gotowych do przeprowadzki najbardziej spadł w Grecji (z 67 do 38 proc.), Włoszech (z 68 do 39 proc.) i Polsce (z 73 do 45 proc.) _ - napisano w raporcie.

Z sondażu wynika, że odsetek Polaków dopuszczających w przyszłości wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy jest wyższy od średniej unijnej (23 proc. w Polsce w porównaniu z 17 proc. w UE).

Na razie tylko 14 proc. Polaków ma za sobą doświadczenie mieszkania, nauki albo pracy za granicą. Ale niemal co czwarty (23 proc.) myśli o wyjeździe do pracy za granicę. 47 proc. ocenia, że tam ma większe szanse na znalezienie zatrudnienia. Najchętniej wybieranymi krajami są Niemcy (32 proc.), Wielka Brytania (21 proc.) i Holandia (15 proc.).

Ponad połowa tych Polaków, którzy myślą o wyjeździe, deklaruje zainteresowanie stałą pracą w innym kraju (jedna czwarta nastawia się raczej na pracę sezonową).

Komisja Europejska uważa, że obywatele UE w niewystarczającym stopniu korzystają z prawa do mobilności w ramach UE. W tej chwili zaledwie 2,3 proc. mieszkańców żyje w innym kraju UE niż ojczysty. _ _

_ - Prawo do życia i pracy w innym europejskim kraju jest jedną z podstawowych swobód UE, ale zbyt mało osób z tego korzysta _ - powiedział komisarz ds. pracy Laszlo Andor.

Przyznał jednocześnie, że wiele krajów próbuje powstrzymać napływ pracowników z innych państw UE. Wznoszą one bariery administracyjne albo przedłużają zamknięcie rynków pracy do maja 2011 r., jak Austria czy Niemcy.

Dlatego KE opublikowała raport, który wyjaśnia, jakie są prawa migrujących pracowników w UE i przypomina niektóre orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości w tej sprawie.

Raport Money.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)