Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Gospodarka odżywa, będzie łatwiej o pracę

0
Podziel się:

Po raz pierwszy od IV kwartału 2008 spadek bezrobocia nie jest tylko sezonowy.

Gospodarka odżywa, będzie łatwiej o pracę
(Lawcain/Dreamstime.com)

Kwiecień jest pierwszym miesiącem od IV kwartału 2008 roku, kiedy to spadek bezrobocia jest efektem działania nie tylko z czynników sezonowych, ale również wzrostu aktywności gospodarki.

_ Poprawa nastrojów gospodarczych menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych oraz optymistyczne oczekiwania odnośnie przyszłej sytuacji gospodarczej krajuwskazują na pozytywną ocenę stanu koniunktury gospodarczej. Wartość wskaźnika koniunktury w przemyśle IRG SGH wzrosła w kwietniu o 10,1 punktu, do wartości 11,5 punktu. Poprawa koniunktury wynika zarówno z czynników o charakterze sezonowym, jak i cyklicznym _ - podaje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych BIEC.

_ _

_ Przedsiębiorstwa prywatne oczekują dalszego wzrostu zatrudnienia. Badania GUS potwierdzają powyższe wnioski. Koniunktura gospodarcza oceniana jest pozytywnie (lepiej niż w marcu bieżącego roku i kwietniu ubiegłego roku) w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu detalicznym i większości przedsiębiorstw usługowych. Prognozy dotyczące najbliższej przyszłości są również optymistyczne, spodziewana jest także mniejsza redukcja zatrudnienia niż dotychczas przewidywano _ - podaje BIEC.

Według autorów badania poprawa sytuacji na rynku pracy znajduje również swoje odzwierciedlenie w możliwościach podjęcia zatrudnienia.

_ Wprawdzie liczba ofert pracy kierowanych do urzędów pracy spadła w ujęciu miesięcznym o blisko 13 tys., co stanowi ponad 10 procentowy spadek, to Barometr Ofert Pracy monitorujący tendencje ofert pracy publikowanych w internecie kolejny miesiąc z rzędu wzrósł, potwierdzając tym samym pozytywne zmiany w zapotrzebowaniu na nowych pracowników _ - napisano w komunikacie.

Z danych GUS wynika, że stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 12,3 proc. wobec 12,9 proc. w marcu.

kryzys
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)