Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

13 tys. zł za testowanie wyników pracy innych ludzi. Takie są stawki w branży IT

3
Podziel się:

Testowanie oprogramowania może być dobrze opłacaną pracą. W tej branży stawki dochodzą nawet do 13 tys. zł za miesiąc pracy. Tym bardziej, że na rynku IT brakuje rąk do pracy.

13 tys. zł za testowanie wyników pracy innych ludzi. Takie są stawki w branży IT
(StartupStockPhotos/CC0 Public Domain/pixabay)

Poza główną grupą stanowisk związanych z tworzeniem oprogramowania, w firmach z branży IT niezbędni są pracownicy zajmujący się weryfikacją poprawności kodu. Testerzy oprogramowania są "filtrem" pomiędzy programistami a finalnym użytkownikiem danego produktu.

To testerzy starają się zidentyfikować błędy, tak aby nie wpływały one na użyteczność gotowego programu.

Podobnie jak wiele stanowisk w branży IT, testerzy oprogramowania otrzymują wynagrodzenia, które dla pracowników z innych sektorów mogą wydawać się bardzo atrakcyjne. Stawki płac różnią się jednak w zależności od realizowanej treści pracy.

Dane prezentowane w artykule pochodzą z Raportu płacowego Sedlak & Sedlak dla branży IT – 2017, w którym wyodrębniono 4 stanowiska z obszaru testów oprogramowania:

  • kierownik zespołu testerów,
  • koordynator zespołu testerów,
  • tester oprogramowania (automatyczny),
  • tester oprogramowania (manualny).

Testerzy oprogramowania zostali dodatkowo podzieleni na 3 grupy, w zależności od poziomu doświadczenia – "młodszy", "doświadczony" i "starszy".

Głównym czynnikiem różnicującym stanowiska testerów automatycznych i manualnych jest sposób prowadzenia testów. Testerzy manualni zajmują się ręcznym testowaniem aplikacji i wyszukiwaniem błędów w ich kodzie. W odmienny sposób wygląda praca testerów automatycznych. Ich głównym zadaniem jest pisanie skryptów, mających na celu samoczynne wyszukiwanie błędów oprogramowania.

Ile zarabiają testerzy? Wynagrodzenia testerów oprogramowania różniły się w zależności od sposobu prowadzenia testów. Testerzy automatyczni w 2017 roku otrzymywali wynagrodzenie na poziomie 7,6 tys. zł, co jest wartością wyższą o 35 proc. od wynagrodzeń testerów manualnych.

Awans z koordynatora zespołu testerów na kierownika wiązał się z podwyżką wynagrodzenia w wysokości 34 proc. - na niższym szczeblu zarządzania mediana wynagrodzeń całkowitych wyniosła 10 tys. zł, natomiast na średnim szczeblu 13,4 tys. zł.

Pracodawcy starali się skusić pracowników rozpoczynających karierę w obszarze testów wynagrodzeniem przewyższającym średnią krajową (GUS). Wynagrodzenia młodszych testerów oprogramowania (automatycznych) kształtowały się na poziomie 4,7 tys. zł. 50 proc. pracowników, którzy awansowali na doświadczonego testera, otrzymywało wynagrodzenie wyższe niż 7,2 tys. zł. Mediana wynagrodzeń całkowitych starszych testerów oprogramowania wyniosła 9,9 tys. zł.

Ważnym kryterium wpływającym na wysokość wynagrodzenia jest rodzaj umowy, na podstawie której świadczona jest praca. W raporcie płacowym dla branży IT wyróżniliśmy 3 formy zatrudnienia - umowę o pracę, kontrakt oraz umowę zlecenie. W przypadku doświadczonych testerów oprogramowania (automatycznych) analizy przedstawiamy w podziale na dwa pierwsze rodzaje umów.

O raporcie

Raport zawiera informacje o aktualnych stawkach wynagrodzeń na 93 stanowiskach z branży IT. Dane pochodzą z 87 firm z sektora IT. Badanie prowadzone było w okresie styczeń – maj 2017 roku. Analizy przeprowadzono w oparciu o metodologię Sedlak & Sedlak. Do prezentacji danych wykorzystano następujące miary statystyczne: mediana, średnia, kwartyle, decyle, odchylenie standardowe.

Autor: Paweł Biniarz, Sedlak & Sedlak

praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Michał
3 lata temu
Nie wiem jak testerzy ale siedzę w branzy w wawie i dobry koordynator -to stawki 12.000 - 30000 w bankowosci. Nie ma nic za darmo, trzeba miec wiedze i doswiadczenie. Mowa o kwotach brutto na kontrakt. Co do ułożenia się ze stawką to często to już polityka personalna
JurgenKlop
5 lata temu
Tsaaa jak zwykle, rąk do pracy brakuje, ale żeby wziąć kogoś bez doświadczenia to już nie. W innych branżach powoli zaczynają rozumieć, że można też kogoś przyuczyć do pracy jak jest chętny!
Itmen
5 lata temu
Zawsze mnie zastanawia skąd się biorą takie kwoty. Tyle to zarabia dobry programista. Zawansowany klikacz max 5 jak jest koordynatorem zespołu