Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

10 porad, jak napisać dobre CV

0
Podziel się:

CV, dzięki któremu możesz otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, powinno być nieskazitelne pod względem formy i treści. Znajomość i stosowanie kilku prostych zasad pozwala na stworzenie profesjonalnego życiorysu

10 porad, jak napisać dobre CV

1.* *Zachowaj właściwą strukturę.

CV powinno zawierać kilka elementów:

  • nagłówek;
  • dane osobowe;
  • wykształcenie, doświadczenie zawodowe, osiągnięcia, zainteresowania.

Usystematyzowanie informacji pozwala rekruterowi szybko zapoznać się z kandydaturą. Tworząc CV, postaraj się pisać konkretnie i zwięźle. Kieruj się zasadą: minimalna ilość słów – maksimum treści. Zadbaj także o to, aby podawane informacje świadczyły o Twoim profesjonalizmie. Chodzi np. o pozornie mało istotne dane, jak e-mail. Adres „marta.kowalska@poczta.pl” prezentuje się znacznie lepiej niż „martuska_love@cmok.pl”.

2.* *Sformatuj tekst.

Wyjustowanie, jednolita, czytelna czcionka, właściwy układ i ilość treści na jednej stronie – to tylko kilka najistotniejszych elementów, na jakie powinieneś zwrócić uwagę. Pamiętaj także o tym, by z umiarem stosować pogrubienia i podkreślenia. Specjaliści z współtworzący serwis Pracuj.pl Warszawa zwracają uwagę na to, że nagromadzenie drobnych błędów formalnych utrudnia przeglądanie dokumentu. Poza tym, duża ilość niewielkich usterek może świadczyć o tym, że dokładność nie jest Twoją mocną stroną.

3.* *Zadbaj o estetykę.

Kolory, jakie stosujemy w trakcie tworzenia życiorysu, nie mogą być zbyt intensywne. Także zdobienia, ramki itd. warto stosować z umiarem. Aby dokument był bardziej czytelny, możesz zastosować podział tekstu.

4. Bądź konsekwentny.

Postaraj się ujednolicić sposób, w jaki zapisujesz informacje - chodzi np. o daty. Podając dzień, miesiąc i rok, sprawdzaj, czy w każdym miejscu zachowałeś tę samą pisownię, np. „15.06.2012” lub „15 czerwca 2012 r.”. Stosowanie obydwu form na przemian sprawia, że dokument wygląda nieestetycznie.

5.* *Zamieść odpowiednią fotografię.

Zdjęcie do CV musi spełniać określone wymagania. Na takiej fotografii powinna być widoczna tylko twarz i ramiona. Ważny jest także dobór stroju do okazji – osobę, która ubiega się o pracę, obowiązuje ubiór oficjalny. Rozmiar fotografii nie jest precyzyjnie określony, ale zdjęcie nie powinno zajmować zbyt dużej części strony. Nie może być także zbyt małe.

6.* *Dostosuj treść CV do oferty.

Wprowadzaj modyfikacje do swojego życiorysu, odpowiadając na konkretne wymagania pracodawcy. Wspomnij o umiejętnościach, które są najbardziej pożądane na danym stanowisku, pomijając te mniej istotne. Osoba, która chce podjąć pracę sekretarki, nie musi informować o doświadczeniu w pracy z dziećmi.

7.* *Zamieść podsumowanie zawodowe.

W podsumowaniu znajdującym się w widocznym miejscu napisz, kim jesteś, jakie doświadczenie zdobyłeś i jaki jest Twój cel zawodowy. Postaraj się skondensować informacje i wymienić konkretne dane.

8.* *Odpowiednio scharakteryzuj zakres pełnionych obowiązków i wskaż swoje osiągnięcia.

Opis pełnionych obowiązków zawodowych pozwala pracodawcy zorientować się, z jakimi zadaniami potrafisz sobie poradzić. W tej części CV możesz nieco szerzej opisać swoje osiągnięcia, powołując się na konkretne liczby. Skup się na informacjach ważnych w przypadku określonej oferty pracy.

9.* *Wspomnij o swoich zainteresowaniach.

Zainteresowania, czyli to, jak spędzasz czas wolny, wiele o Tobie mówią. Hobby może wskazywać na posiadanie określonych cech osobowości. Bieganie świadczy o systematyczności, chodzenie po górach – o ambicji i wytrwałości itd. Pisząc o zainteresowaniach, wymieniaj konkretne informacje. Wspomnij, o jakie gatunki chodzi, jeśli w wolnym czasie czytasz książki (np. kryminały skandynawskie) lub oglądasz filmy (np. twórczość Woddy'ego Allena).

10.* *Sprawdź pisownię.

Po zamieszczeniu najważniejszych treści wielokrotnie przeczytaj to, co napisałeś i postaraj się wyeliminować błędy. Nie zapominaj również o niewielkich usterkach w tekście, czyli o tzw. literówkach. Po samodzielnym sprawdzeniu treści CV, możesz poprosić kogoś bliskiego o zapoznanie się z zawartością dokumentu i wychwycenie ewentualnych błędów.

praca
cv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)