Picture-Factory - Fotolia.com /
Już prawie pół miliona osób z 155 krajów, którzy osiedlili się w Wielkiej Brytanii, rozpoczęło działalność gospodarczą. Tym samym stworzyli 14 procent wszystkich miejsc pracy na Wyspach - wynika z najnowszego raportu ośrodka badawczego Centre for Entrepreneurs (Centrum dla Przedsiębiorców) stworzonego we współpracy z firmą DueDil.
Okazuje się, że imigranci są bardziej operatywni pod tym względem niż Brytyjczycy i są przeciętnie młodsi niż brytyjscy przedsiębiorcy. Własny biznes założyło bowiem 17,2 proc. imigrantów, w porównaniu z 10,4 proc. urodzonych Brytyjczyków. Imigranci -,, biznesmani" są też średnio osiem lat młodsi (44 lata) niż rodzimi przedsiębiorcy (52 lata).
I dzieje się tak pomimo dodatkowych wyzwań, w obliczu których stoją imigranci - w tym w dostępie do finansowania oraz barier kulturowych i językowych.
Najwięcej przedsiębiorców na Wyspach pochodzi z:
1. Irlandii
2. Indii
3. Niemiec
4. Stanów Zjednoczonych
5. Chin
6. Polski
7. Francji
8. Włoch
9. Pakistanu
10. Nigerii
Natomiast własny biznes najchętniej jest zakładany przez imigrantów w Londynie, Birmingham czy Harrow.
Polecamy: Kobiety zdobywają rynek pracy
- Imigracja jest jednym z najbardziej emocjonalnych tematów w Wielkiej Brytanii. Niestety opinie rzadko są poparte dowodami. A z badań wynika, że imigranci-przedsiębiorcy są super-produktywnymi płatnikami netto brytyjskiej gospodarki - stwierdza Damian Kimmelman, prezes DueDil.
Z kolei Luke Johnson, prezes Centrum dla Przedsiębiorców dodaje i zachęca: - Większość społeczeństwa docenia wartość migrantów- przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę ich ogromny wkład społeczny i gospodarczy wzywamy media i polityków, by doceniali tych, którzy przyjeżdżają do naszego kraju i tworzą firmy z sukcesem.
Z raportu wynika, że znaczna część opinii publicznej wierzy, iż imigranci i ich biznes wnoszą pozytywny wkład w rozwój Wielkiej Brytanii, a większość uważa, że rząd powinien zrobić więcej, aby przyciągnąć nowych przedsiębiorców - imigrantów.
Jak jest wkład społeczny obcokrajowców? Badania pokazują, że zakładając firmy "walczą" z bezrobociem i wykluczeniem ekonomicznym. Integrują społeczność, zachęcają ambitnych pracowników do rozwijania umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i doświadczenia.
- Udział przedsiębiorców migrantów, szczerze mówiąc, zapiera dech w piersiach. Dlatego w gestii polityków wszystkich partii leży, aby uczcić wkład w gospodarkę imigrantów-przedsiębiorców oraz prowadzić wobec nich politykę pro-biznesową - podsumowuje Matt Smith, dyrektor Centrum dla Przedsiębiorców.
Bor,MA,WP.PL