Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Urlop macierzyński - kolejne zmiany od 2012

0
Podziel się:

- Od 1 stycznia 2010 r. Kodeks Pracy umożliwia rodzicom wychowującym małe dzieci korzystanie poza dotychczasowo istniejącym urlopem macierzyńskim również z dodatkowego, a więc nieobowiązkowego urlopu macierzyńskiego.

Urlop macierzyński - kolejne zmiany od 2012

Od 1 stycznia 2010 r. Kodeks Pracy umożliwia rodzicom wychowującym małe dzieci korzystanie poza dotychczasowo istniejącym urlopem macierzyńskim również z dodatkowego, a więc nieobowiązkowego urlopu macierzyńskiego. Wychowujesz małe dziecko? Ta wiadomość z pewnością Cię ucieszy. Od stycznia będziesz mógł przebywać dłużej ze swoją pociechą. Na początku przyszłego roku zmienią się zapisy w Kodeksie Pracy.

Na nowych zapisach skorzystają zarówno mamy, jak i ojcowie. Urlop macierzyński zostanie wydłużony o dwa tygodnie, a urlop ojcowski o tydzień.

Nie bez znaczenia jest fakt, iż nowe przepisy mogą dotyczyć części rodziców, których dzieci urodzą się jeszcze w 2011 roku. Stanie się tak, jeśli 1 stycznia 2012 r. będą przebywać na zwykłym lub dodatkowym urlopie macierzyńskim w jego dotychczasowym wymiarze.

Zdaniem eksperta

Łukasz Berg, Kancelaria Adwokacka Adw. Tomasza Posadzkiego w Gdańsku:
- Kodeks Pracy umożliwia rodzicom wychowującym małe dzieci korzystanie - poza dotychczasowo istniejącym urlopem macierzyńskim - również z dodatkowego, a więc nieobowiązkowego urlopu macierzyńskiego. Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego.

Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego uzależniony jest od długości urlopu obligatoryjnego i w 2011 r. wynosi:

a) do 2 tygodni, w sytuacji gdy urlop obligatoryjny wynosi 20 tygodni, oraz
b) do 3 tygodni, w sytuacji gdy urlop obligatoryjny wynosi 31-37 tygodni.

Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie stopniowo wzrastał w kolejnych latach i w związku z tym jego długość będzie wynosiła:

a) przy urodzeniu jednego dziecka podczas jednego porodu:
1) w 2012 r. i 2013 r. do 4 tygodni,
2) w 2014 r. do 6 tygodni; oraz

b) przy urodzeniu więcej aniżeli jednego dziecka podczas jednego porodu:
1) w 2012 r. i 2013 r. do 6 tygodni,
2) w 2014 r. do 8 tygodni.

Pracownicy korzystający z dodatkowego urlopu, na przełomie granicznych lat (w dniu 01.01.2012 r. i 01.01.2014 r.) zachowują uprawnienia do części dodatkowego urlopu, w wymiarze odpowiadającym różnicy pomiędzy podwyższonym w tym okresie, a dotychczasowym wymiarem tego urlopu.

Dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego udziela się na pisemny wniosek składany przez uprawnionego pracownika w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu; pracodawca jest obowiązany uwzględnić taki wniosek.

Tato, korzystaj z przywilejów

Polscy ojcowie w nikłym stopniu korzystają ze swoich praw do urlopu na dziecko. Okazuje się, że zaledwie jeden na stu ojców, którym przysługuje prawo do płatnych dni wolnych, decyduje się na niego. Trudno porównywać te liczby choćby do Szwecji, gdzie prawie połowa ojców korzysta z urlopu rodzicielskiego.

Warto więc zaapelować: Tatusiowie pamiętajcie - od 2012 roku pracownik - ojciec ma prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego na dziecko w wieku do 12 miesięcy. Niestety, przepisy Kodeksu Pracy nie przewidują podziału tego urlopu na części, należy więc wykorzystać go jednorazowo, w pełnym wymiarze.

Wniosek o urlop ojcowski należy złożyć najpóźniej na 7 dni kalendarzowych przed terminem rozpoczęcia korzystania z urlopu ojcowskiego. Jeśli zachowany zostanie ten termin, pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia tego urlopu.

ml

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)