(C) Maksim Šmeljov - Fotolia.com /
"Trzy miesiące temu wróciłam do pracy po przedłużonym urlopie macierzyńskim. Karmię jeszcze moich synów i nie planuję w najbliższym czasie tego przerywać. Mój szef jednak daje mi do zrozumienia, że niemile widziane jest moje wcześniejsze wychodzenie z pracy (tak się dogadałam, żeby nie robić przerw w pracy). Czy pracodawca może zmusić mnie do zrezygnowania z przysługującej mi przerwy na karmienie dzieci?" - pyta internautka.
Odpowiada Marcin Karczewski, aplikant radcowski
Zgodnie z treścią art. 187 kodeksu pracy, matce karmiącej dziecko piersią, przysługuje prawo do przerwy na karmienie, która jest wliczana do jej czasu pracy. Liczba przerw oraz ich długość uzależniona jest czasu pracy matki dziecka, a także od ilości posiadanych dzieci, które karmi piersią.
Pracodawca nie może zabronić korzystania z przysługujących Pani przerw w pracy. Odmowa udzielenia przerwy na karmienie dziecka, stanowiłaby naruszenie przepisów o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem, które podlega karze grzywny od 1.000,00 do 30.000,00 zł (por. art. 281 kodeksu pracy). Przerwy na karmienie pracodawca udziela na wniosek pracownicy, w którym zawarte jest jej oświadczenie o karmieniu dziecka piersią.
Przepisy prawa pracy nie określają wieku dziecka do którego matka karmiąca piersią może korzystać z przysługującej jej przerwy na karmienie. W przypadku gdy pracodawca ma wątpliwości czy dziecko jest rzeczywiście karmione piersią, może domagać się od pracownicy przedłożenia stosownego zaświadczenia lekarskiego.
Matka karmiąca dziecko piersią, której czas pracy przekracza 6 godzin dziennie, ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy. Pracownicy, która karmi piersią więcej niż jedno dziecko, przysługują dłuższe 45 minutowe przerwy. Jeżeli czas pracy matki nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej w zależności od liczby karmionych dzieci, odpowiednio jedna 30 lub 45 minutowa przerwa na karmienie. Pracującej matce, której czas pracy jest krótszy niż 4 godzinny dziennie, nie przysługują przerwy na karmienie dzieci.
Przerwy na karmienie dzieci są wliczane do czasu pracy matki co oznacza, że przysługuje jej za ten czas wynagrodzenie w takiej samej wysokości jak za czas wykonywanej pracy. Przerwy na karmienie dziecka piersią, mogą być na wniosek pracownicy udzielone łącznie i wykorzystane w ten sposób, że obowiązujący ją czas pracy zostanie skrócony o liczbę godzin, która odpowiada przysługującej jej przerwie.
(AS)