Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Pracodawcy żądają hasła do Facebooka

0
Podziel się:

Taka sytuacja zdarza się co raz częściej, na szczęście na razie tylko w USA

Taka sytuacja zdarza się co raz częściej, na szczęście na razie tylko w USA. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej rekruter prosi o podanie loginu i hasła do Facebooka, argumentując, że jest to warunek rozważenia podania. Jak byście zareagowali w takiej sytuacji?

Żyjemy w czasach wszechobecnego internetu, nikogo więć nie dziwi, że jesteśmy prześwietlani na portalach społecznościowych przez potencjalnych pracodawców. W końcu można z nich wyczytać o wiele więcej cennych informacji, niż z pisanego w bardzo oficjalnym tonie CV. Jednakże praktyka, opisywana przez Associated Press, zakrawa na skandal. Sprawa dotyczy Justina Bassetta, mieszkańca Nowego Jorku, który postanowił wycofać złożone przez siebie podanie o pracę. Powodem było żądanie niedoszłego pracodawcy podania hasła do profilu na Facebooku. Strona Basseta ma charakter prywatny, więc osoba dokonująca rekrutacji nie mogła jej przejrzeć. Reakcja mężczyzny była natychmiastowa - oświadczył, że nie ma zamiaru pracować dla kogoś, kto w tak drastyczny sposób ingeruje w prywatność swoich pracowników.

Tego typu nietypowe zachowania rekruterów pojawią się niestety częściej. Dochodzi do nich gdy ktoś ubiega się o pracę w policji, dyspozytorni pogotowia ratunkowego, w agencjach rządowych. Oczywiście, tego typu praktyki są karygodne i przede wszystkim niezgodne z prawem. Wątpliwości nie ma profesor prawa na George Washington University Orin Kerr. Powiedział on w wywiadzie na Associated Press: ,,można to porównać do proszenia kogoś o klucze do mieszkania; to niemożliwe do zaakceptowania naruszenie prywatności". W Stanach rozpoczęła się dyskusja o wprowadzeniu prawnego zakazu tego typu praktykom.

Przedstawiciele Facebooka w przesłanym AP oświadczeniu napisali, że regulamin korzystania z ich serwisu zabrania ,,domagania się informacji potrzebnych do zalogowania do cudzego profilu oraz korzystania z konta, które należy do innej osoby".

rozmowa kwalifikacyjna
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)