Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Polski urząd skarbowy odnajdzie cię w Wielkiej Brytanii

1
Podziel się:

Polska administracja skarbowa będzie mogła skuteczniej wymieniać się informacjami podatkowymi z fiskusem z innych krajów UE

Polski urząd skarbowy odnajdzie cię w Wielkiej Brytanii

Polska administracja skarbowa będzie mogła skuteczniej wymieniać się informacjami podatkowymi z fiskusem z innych krajów UE - przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz ustawy o kontroli skarbowej.

"Zaproponowano regulacje, które określają bardziej precyzyjne zasady współpracy administracji podatkowych państw członkowskich Unii Europejskiej, co powinno usprawnić i poprawić skuteczność wymiany informacji. Efektem nowych przepisów ma być skuteczniejszy pobór podatków, zapobieganie oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.

"Nowe przepisy nie tworzą żadnych obowiązków wobec podatników" - zapewniono. CIR wyjaśniło, że zaproponowane w projekcie rozwiązania służą wdrożeniu nowej dyrektywy UE, której celem jest stworzenie bardziej skutecznego systemu wymiany informacji między administracjami podatkowymi państw członkowskich Unii. Zaznaczono, że Polska wymienia się informacjami podatkowymi z innymi krajami UE od 2004 r.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział podczas spotkania z dziennikarzami, że projekt bezpośrednio nie dotyczy polskich podatników, ale współpracy między organami podatkowymi państw UE. "To ułatwi nam dochodzenie naszych należności podatkowych w innych państwach europejskich, a z kolei administracjom podatkowym z innych państw europejskich ułatwi dochodzenie ich należności w Polsce" - powiedział. Jego zdaniem projekt wpisuje się w nurt zmierzający do tego, aby należności podatkowe były opłacane regularnie i systematycznie.

Wyjaśnił co zmiany oznaczają w praktyce. "Zdarza się na przykład, że nasi podatnicy wyjeżdżają do państw UE. Czasami nie znamy ich adresu i prosimy administracje podatkowe z Irlandii, z Wielkiej Brytanii czy Niemiec o pomoc w ustaleniu np. ich adresu, czy uzyskaniu innych informacji, które potrzebne są do wyznaczenia zobowiązania podatkowego. Właśnie takich spraw dotyczy ten projekt" - powiedział.

Jego zdaniem nowe przepisy nie stanowią przełomu, ale są ulepszeniem już działającego mechanizmu. Dodał, że nie da się policzyć, o ile zwiększą się wpływy polskiego fiskusa po wejściu zmian w życie.

Zgodnie z nowymi przepisami, wymiana informacji podatkowych obejmie informacje istotne do stosowania i wykonywania przepisów dotyczących podatków stanowiących dochód budżetu państwa oraz samorządu terytorialnego. "Wyłączone z niej będą informacje objęte przepisami unijnymi odnoszącymi się do współpracy administracyjnej między państwami członkowskimi w zakresie podatku VAT, ceł i podatku akcyzowego, a także dotyczące: składek na ubezpieczenie społeczne, opłaty skarbowej, należności o charakterze umownym, w szczególności wynagrodzeń za usługi użyteczności publicznej" - napisano w komunikacie CIR.

W projekcie określono dodatkowe warunki korzystania z pomocy państw członkowskich UE przy doręczaniu pism. Zgodnie z projektem, minister finansów będzie musiał wyznaczyć organ, który będzie przekazywał obcym władzom podatkowym wnioski o doręczenie pism, o udzielenie informacji oraz będzie udzielał informacji. Zgodnie z obecnymi przepisami funkcje te pełni teraz Biuro Wymiany Informacji Podatkowych w Koninie, które funkcjonuje w ramach Izby Skarbowej w Poznaniu.

"Przewidziano sformalizowanie procedury wymiany informacji, w szczególności określenie terminów na udzielenie i odmowę udzielenia informacji, na wezwanie do uzupełnienia wniosku. Zaproponowano wprowadzenie obowiązku potwierdzenia otrzymania wniosku i informacji z urzędu oraz przesyłania informacji zwrotnej na temat wykorzystania otrzymanego materiału. Określono sposób komunikowania się z państwami członkowskimi - posługiwanie się formularzami standardowymi i korzystanie z drogi elektronicznej" - podało CIR.

Projekt pozwala, by tzw. upoważnieni przedstawiciele obcej władzy mogli przebywać w siedzibach organów podatkowych i urzędach kontroli skarbowej w Polsce. Dopuszcza też ich obecność w postępowaniach podatkowych i kontrolnych. Resort finansów zaproponował w projekcie prostsze zasady wszczynania i prowadzenia kontroli jednoczesnych (w różnych krajach), co - zdaniem rządu - powinno przyspieszyć i zwiększyć ich efektywność.

"Wprowadzono rozwiązanie, które pozwoli ministrowi finansów na uzgadnianie z obcymi władzami przeprowadzania kontroli jednoczesnych. Wszczęcie i prowadzenie kontroli jednoczesnych nie będzie wymagać zawierania porozumień przez zainteresowane strony - wystarczą jedynie uzgodnienia i podjęcie decyzji o przystąpieniu do konkretnej kontroli" - wskazano.

Zgodnie z projektem zmiany miałyby wejść w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Zorro
rok temu
Zaległości powstałe poza granicami uk nie są chonorowane przez Angielski system .Jeśli dłużnik mieszka na wyspach to poszkodowany lub inny organ zmuszony jest do skierowania sprawy przed angielskim Sadem .