Dokumenty potrzebne pierwszego dnia pracy
Podejmując pracę za granicą, wiele osób korzysta z ofert pośredników pracy i załatwia formalności jeszcze w Polsce. Nie wyklucza to jednak faktu, że pewne dokumenty mogą być potrzebne podczas rozmowy z zagranicznym pracodawcą pierwszego dnia pracy.
Warto zatem zabrać ze sobą dowód tożsamości, oryginał umowy o pracę, certyfikaty i uprawnienia. Co ważne, są to dokumenty, które możemy okazać, ale nie powinniśmy ich dawać pracodawcy. Jeśli sobie tego życzy, należy zabrać ze sobą ich kserokopie.
Strój w pierwszy dzień pracy
Niezależnie od charakteru pracy i stanowiska, pierwszego dnia w pracy trzeba się odpowiednio ubrać. Pracowników biurowych w dużych firmach z pewnością obowiązuje pewien dress code. Jednak nie zawsze chodzi o garsonkę i białą koszulę. Coraz więcej korporacji stawia na wygodny i swobodny strój. Zjawienie się w żakiecie i spodniach w kant może zatem postawić nas w niezręcznej sytuacji.
Jeśli podejmujemy za granicą pracę fizyczną, zadbajmy o strój roboczy, przygotowany przez nas samych lub zaoferowany przez pracodawcę. Spędzenie całego dnia w ubraniach codziennych może zostać źle odebrane, nawet jeśli nasze wytłumaczeniem jest to, że odbywamy szkolenie.
Zaangażowanie w pracy
Niezależnie czy podejmujemy pracę za granicą, czy w kraju, ważne jest zaangażowanie. Przed pierwszym dniem pełnym wrażeń warto się zatem wyspać, żeby być skoncentrowanym i chętnym do podejmowania wyzwań. Z drugiej strony dobrze jest także zachować umiar – zbytnia aktywność może wywołać niechęć u współpracowników, a także sprawić, że w dłuższej perspektywie czasu pracodawca będzie wymagał od nas więcej.
Pytania pierwszego dnia pracy
Nie każdy zna język obowiązujący w kraju, w którym podejmuje pracę, wiele osób także słabo włada angielskim. Mimo to przed wyjazdem warto zapamiętać podstawowe słówka i wyrażenia, które przydadzą się w razie pytań podczas pierwszego dnia pracy za granicą. Pracodawca czy osoba szkoląca nowego pracownika na pewno zauważą ewentualne braki w znajomości języka i będą odpowiadać prostymi słowami.
Zadawanie pytań jest bardzo ważne. Uzyskane informacje przydadzą się podczas wypełniania obowiązków, zwłaszcza że na początku nie będziemy znać innych współpracowników.
Różnice kulturowe w miejscu pracy – na co uważać?
Niezależnie od tego, w jakim kraju podejmujemy pracę, musimy pamiętać o różnicach kulturowych w danym społeczeństwie. Polacy najczęściej w celach zarobkowych wybierają się na zachód Europy, ale nie tylko. Zresztą nawet w tak bliskich nam Niemczech czy Wielkiej Brytanii panują pewne zwyczaje, które różnią się od tych znanych w Polsce. Pierwszego dnia w pracy za granicą warto zatem zadbać o odpowiednie przywitanie i zaprezentowanie się przed współpracownikami. W Skandynawii ceniona jest skromność, we Włoszech uśmiech od ucha do ucha.
Warto także wstrzymać się z żartami. Nie w każdym kraju ludzie śmieją się z tych samych rzeczy. Niewskazane są dowcipy na tle narodowościowym, rasowym i religijnym. Nietrafiona anegdota może nie tylko wywołać niechęć do nas, ale również zranić czyjeś uczucia.