Źródło: GUS
Wyjeżdżam do Warszawy. Jestem ubiegłorocznym absolwentem, po prawie i administracji. Mieszkam w Chojnicach i niestety nie mogę znaleźć pracy. Miałem staż w urzędzie miejskim, potem szukałem czegoś w Gdańsku, ale bezskutecznie. Zapraszano mnie wyłącznie na rozmowy w sprawie pracy dla przedstawiciela handlowego. Nie chciałbym pracować w takim charakterze.
- Atrakcyjna praca w małej mieścinie? Owszem!
- Inne warunki pracy w ogłoszeniu niż w rzeczywistości
- Jakie studia wybrać, by nie zostać z niczym? Dużo się słyszy o pewnej pracy w stolicy - czy rzeczywiście mogę spokojnie tam jechać? Wysłałem kilka CV, ale jeszcze nikt nie oddzwonił. Krótko mówią, jadę w ciemno. Czy mam szansę na pracę i na to, by się tam utrzymać? A może powinienem rozpocząć od pracy jako przedstawiciel, barman? Proszę o pomoc i radę. Gdzie szukać pracy w Warszawie, od czego zacząć? Czy mam szanse na dobrze płatną pracę w zawodzie? Ewentualnie jak zacząć pracę w strukturach unijnych, bo o nich też myślę. Pozdrawiam!
Odpowiada Anna Pierzycka
Warszawa z racji swojego położenia i tego, że jest stolicą, ma przewagę nad innymi miastami: praktycznie każdy nowy inwestor zaczyna tam swoją wizytę. Największa ilość firm powoduje dużo ofert pracy i większą możliwość awansu, ale z drugiej strony do Warszawy ciągną tłumy ludzi szukających swojej życiowej szansy. Paradoksalnie - czasami łatwiej znaleźć pracę poza stolicą. Większość kieruje się jednak prostym rachunkiem - skoro najwięcej ogłoszeń z ofertami pracy jest ze stolicy, to trzeba tam szukać pracy. Tak myśli większość i dlatego do pracodawców płyną tysiące aplikacji z każdej części kraju.
Natomiast dla pracodawcy nie ma znaczenia, ktoś pochodzi z Warszawy czy z innego regionu. Liczy się to, co osoba potrafi i co wnosi do firmy. Szanse wszystkich są równe. W efekcie o dobrą pracę trzeba się postarać. Co tydzień tysiące ludzi jadą do Warszawy w poszukiwaniu nowego życia i tysiące uciekają. Jedni z powodu braku pracy, inni zwyczajnie nie wytrzymują ciągłego wyścigu szczurów, który się tam odbywa. W Warszawie jest dużo pracy, ale trzeba się przygotować na silną konkurencję. Jak wskazują badania marketingowe - jest tam duża ilość miejsc pracy dla osób wykształconych i aspirujących do zajmowania wysokich stanowisk, ale z drugiej strony prawie każdy dobry menadżer próbuje robić karierę w stolicy. W rezultacie rynek jest nasycony i wcale nie jest tak łatwo awansować i znaleźć wymarzoną pracę.
Wydanie internetowe magazynrekruter.pl