Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Odprawy pracownika, kiedy i na jakie możemy liczyć?

0
Podziel się:

Pracownicy mają prawo do świadczeń z powodu przejścia na emeryturę, zwolnień grupowych lub śmierci. Firma, która z przyczyn niedotyczących pracowników prowadzi redukcje zatrudnienia, ma obowiązek do wypłaty pracownikom odpraw pieniężnych.

Źródło: GUS

W obecnej sytuacji ekonomicznej, firmy często dochodzi decydują się na redukcję zatrudnienia. Jest to bardzo ciężka decyzja zarówno dla pracowników jak i pracodawców, której zawsze towarzyszą różne emocje. Niemniej prawo zobowiązuję pracodawcę do finansowego wsparcia pracowników w tego typu sytuacjach. Pracownicy mają prawo do świadczeń z powodu przejścia na emeryturę, zwolnień grupowych lub śmierci. Firma, która z przyczyn niedotyczących pracowników prowadzi redukcje zatrudnienia, ma obowiązek do wypłaty pracownikom odpraw pieniężnych. Dotyczy to zarówno osób objętych zwolnieniami grupowymi, jak i zwolnieniami indywidualnymi. Odprawa pieniężna przysługuje od większego pracodawcy - zatrudniającego powyżej 20 pracowników, jeśli rozwiązanie umowy o pracę następuje z przyczyn niedotyczących pracownika, czyli w której bez zaistnienia tych przyczyn, nie zostałaby podjęta przez pracodawcę decyzja o zwolnieniu pracownika. Taką przyczyną może być likwidacja stanowisk pracy.

Ze zwolnieniem, po którym przysługuje odprawa, mamy do czynienia wówczas, gdy:

o pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników rozwiązuje stosunki pracy z przyczyn, które ich nie dotyczą (np. niekorzystna sytuacja finansowa, likwidacja określonych stanowisk pracy, ogłoszenie upadłości),

o stosunek pracy ulega rozwiązaniu na skutek wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę bądź na mocy porozumienia stron,

o zwolnienie obejmuje m.in.:

- 10 pracowników - gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
- 10 proc. pracowników - gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, ale mniej niż 300 pracowników,
- 30 pracowników - gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 pracowników,
- zwolnienia następują w okresie nieprzekraczającym 30 dni.

Należy zaznaczyć, że wysokość odprawy uzależniona jest od tzw. zakładowego stażu pracy, czyli okresu zatrudnienia u pracodawcy, u którego dochodzi do rozwiązania stosunku pracy w trybie przepisów o zwolnieniach grupowych.

Beata Kapcewicz, ekspert ds. kariery i personalbrandingu

Źródło: GUS

(AS)>

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)