Są świetnie wykształceni, mają kwalifikacje, ale podczas rekrutacji odpadają. Szefowie ich nie chcą. O czym trzeba pamiętać, szukając pierwszej pracy? Radzi Tomasz Więcławski, doradca personalny i psycholog z Global Career. 1. Szukaj pracy jeszcze na studiach
Tomasz Więcławski: Młodzi ludzie dzielą czas. Mówią: najpierw zrobię studia, obronię dyplom, potem będę szukać pracy. To błąd. O zatrudnieniu trzeba myśleć już na studiach, będąc na trzecim -czwartym roku należy wysyłać CV, dzwonić, dowiadywać się jakie firmy będą zatrudniać. To trudne, szczególnie dla studiujących dziennie. Ale niestety dziś takie są realia, że gdy pojawia się szansa, należy ją wykorzystać.
2. Podejmujmy praktyki sensownie
T.W: Podejmujmy praktyki, staże, nawet jeśli są darmowe. Pracodawcy lubią osoby aktywne. Wybierając praktyki nie kierujmy się przypadkiem. Nie rzucajmy się na wszystkie dostępne oferty praktyk, ale tylko na te związane z naszym wykształceniem. Z CV musi wynikać jakaś konsekwencja. Co powiemy szefowi, który zapyta dlaczego robiliśmy praktyki, które kompletnie nie pasują do naszego wykształcenia? Że to był przypadek?
3. Solidne CV
T.W: Niby to takie oczywiste, ale wciąż pojawiają się błędy w CV. Dlatego jeszcze raz zaapeluję - większość szefów odrzuca CV, jeśli są w nim błędy ortograficzne, stylistyczne lub choćby literówki. Taki szef stwierdzi, że kandydatowi nie zależy na pracy albo, że jest niechlujny, lub, że lekceważy czytelnika aplikacji. Czytajmy dokumenty przed wysłaniem lub dajmy komuś innemu do przeczytania.
4. Nie koloryzujmy w CV, nie dodawajmy dziwnych zdjęć
T.W: Nieraz o tym przypominają specjaliści od rekrutacji. W CV nie wolno kłamać, bo rekruterzy są specjalistami, wielu ma przygotowanie psychologiczne i podczas rozmowy łatwo wyłuskają kłamstwo. Żaden pracodawca nie przyjmie pracownika, który mija się z prawdą. Niektórzy chcą się świetnie zaprezentować potencjalnemu szefowi i dodają do CV zdjęcia artystyczne, a nawet zbyt wyuzdane. Nie róbmy tego, na zdjęciach mamy wyglądać profesjonalnie, wiarygodnie, a nie jak osoba do towarzystwa czy nadużywający alkoholu luzak. Pamiętajmy też, że szefowie sprawdzają kandydata w serwisach społecznościowych. Warto zadbać o to, by nasze nazwisko nie było kojarzone z nieodpowiednimi, wulgarnymi treściami.
5. Bądź sobą podczas rozmowy kwalifikacyjnej
T.W: Młodzi lubią dodawać sobie zasługi. Na przykład mówią: ,,obroniłem pracę magisterską na piątkę, byłem najlepszy na roku, mój profesor stwierdził, ze jestem genialny". Nie mówmy tak, bo szef zapyta, dlaczego nie chcemy kontynuować kariery na uczelni. Szef może zadzwonić do profesora lub promotora i zapytać czy rzeczywiście byliśmy tacy wspaniali. Mówmy o faktach, nie koloryzujmy, bądźmy sobą. Czasem warto mówić jasno i wprost o negatywnych sprawach. Jeśli szef pyta, dlaczego jesteś bezrobotny od 6 miesięcy, nie mówmy: bo chciałem jeszcze pobyć wolnym. Mówmy, że zwyczajnie nie mogliśmy znaleźć pracy.
6. Nie ograniczaj się do jednej metody szukania pracy
T.W: Bezrobocie to nie wstyd. Mów znajomym i krewnym, że szukasz pracy. Pytaj czy ktoś wie o jakimś wolnym stanowisku. Szukaj pracy w sieci, wysyłaj CV poprzez portale rekrutacyjne, ale też wprost do firmy. Dzwoń do firm i dowiaduj się co z Twoim CV, czy zostało odrzucone i dlaczego. Idź do urzędu pracy, porozmawiaj z doradcą. Może powie ci, która z firmy planuje zatrudnienie lub otwarcie nowej filii.
7. Bądź aktywny i mobilny
T.W: Coraz częściej młodzi mówią, że jest dla nich praca w sąsiednim mieście, ale nie wyjadą tam, bo musieliby wynająć pokój albo musieliby dojeżdżać. Mówią, że po odjęciu kosztów, z pensji niewiele by im zostało. To wielki błąd. Bo jeśli pracownik sprawdzi się, szef da mu podwyżkę. Poza tym mając doświadczenie, łatwiej będzie mu szukać innej pracy. Czasem lepiej jest początkowo pracować zgodnie z kwalifikacjami, za mniejszą pensję i mieć widoki na awans, niż na początek dostać niezłą sumkę i wiedzieć, że w tej profesji się już zawodowo nie rozwiniemy.
8. Nie miej zbyt wygórowanych oczekiwań płacowych
T.W: Dowiedź się ile zarabiają na stanowisku, o które się starasz. Poszukaj informacji w sieci i na forach. Zastanów się też, ile pieniędzy potrzebujesz, żeby się utrzymać. Gdy szef zapyta, podaj kwotę, którą musisz otrzymywać. Gdy szef stwierdzi, że może dać mniej, nie rezygnuj. Jeśli szef może zaproponować awans za jakiś czas lub premię, weź tę pracę. Jeśli stanowisko jest zgodne z twoimi kwalifikacjami i jeśli możesz liczyć na rozwój, weź tę pracę. Jeśli pensja jest niewystarczająca, poszukaj dodatkowej pracy. Szefowie lubią pewnych siebie, ale cenią też pokorę. Jeśli masz wygórowane oczekiwania, powiedź dlaczego. Nikt Ci nie da 5 tys. zł za nic.
9. Nie ograniczaj się do jednego pracodawcy
T.W: Nawet mając pracę, ciągle szukaj, orientuj się na rynku pracy, dowiaduj się kto zatrudnia. Zawsze może się okazać, że mógłbyś pracować w lepszej firmie. Może się też okazać, że szef podziękuje ci po okresie próbnym i znów będziesz bez pracy. Wysyłaj systematycznie CV i staraj się chodzić na rozmowy kwalifikacyjne.
10. Bądź kreatywny
T.W: Pamiętaj, że osób z podobnymi kwalifikacjami do Twoich, jest wielu. Dużo jest też absolwentów, którzy ukończyli podobne do twoich studia. Musisz zaproponować szefowi coś więcej. Na rozmowie kwalifikacyjnej przedstaw swój projekt, nowe rozwiązania, pomysł na efektywniejszą pracę lub zmianę w firmie. Nie chwal się i nie promuj na siłę, ale pokaż, że Twoim atutem są konkretne pomysły.
not. Krzysztof Winnicki/AS