Źródło: GUS
- Zarabiają 25 tysięcy, ale czy lubią to co robią?
- Dramat młodych ludzi w Unii Europejskiej
- Czy faktycznie jesteśmy lepsi od naszych kolegów? "Pracuję u mojego teścia. Zawsze sumiennie wykonuję swoje obowiązki, nie ma żadnych zastrzeżeń co do mojej pracy. Mam jednak ogromny kłopot. Moja żona zażądała rozwodu. Jestem w stanie zaakceptować wszystkie warunki rozwodowe, ale chciałbym móc pracować dalej. Czy istnienie możliwość zabezpieczenia się przed zwolnieniem po rozstaniu? Czy powinienem przygotować dokument dla mojego teścia, w którym zobowiąże się, że nie wyrzuci mnie z pracy?" - pyta internauta.
Odpowiada Jurski Milińska Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska z siedzibą w Gdańsku
Pozostawanie w stosunku pracy (nawet, jeśli pracodawcą jest teść) a orzeczenie rozwodu pomiędzy pracownikiem a córką pracodawcy to dwie zupełnie odrębne kwestie. Ważne jest, jaki rodzaj umowy o pracę łączy pracodawcę z pracownikiem. Jeśli jest to umowa na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, to nie można ,,zmusić" pracodawcy do przedłużenia tej umowy czy też zawarcia nowej. Natomiast przy umowie zawartej na czas nieokreślony, można w każdym czasie wypowiedzieć umowę o pracę (co wynika z zasady swobodnego doboru pracowników), jednakże przyczyną wypowiedzenia nie może być rozwód pracownika z córką pracodawcy. Konieczne jest bowiem wskazanie konkretnej i rzeczywistej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę, która polegać powinna na konkretnych zarzutach odnośnie wykonywania obowiązków pracowniczych, a taką przyczyną z pewnością nie będzie podjęcie przez pracownika decyzji o rozwodzie z córką pracodawcy.
W tej sytuacji niestety nie ma również możliwości ,,zabezpieczenia się przed zwolnieniem z pracy" żadnym pisemnym oświadczeniem czy zobowiązaniem ze strony pracodawcy. Strony stosunku pracy łączyć może bowiem jedynie umowa o pracę, zaś cechą stosunku pracy jest podległość służbowa, a nie rodzinne koligacje.
Jurski Milińska Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska z siedzibą w Gdańsku