Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Koszty uzyskania przychodu za 2012 rok

0
Podziel się:

Jeżeli pracownik pracuje tylko w jednej firmie, podstawa, od której naliczamy podatek pomniejszona będzie o 111,25 złotych.

Koszty uzyskania przychodu za 2012 rok

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje mechanizmu waloryzacji skali podatkowej oraz kosztów uzyskania przychodu" - poinformowało PAP Ministerstwo Finansów. Jeżeli pracownik pracuje tylko w jednej firmie, podstawa, od której naliczamy podatek pomniejszona będzie o 111,25 złotych. W przypadku, gdy firma znajduje się w innej miejscowości, niż miejsce zamieszkania pracownika, kwota ta wzrasta do 139,06 złotych.

Pracownicy zatrudnieni na kilku etatach mogą rozliczyć kwotę wyższą. Roczny limit odliczenia kosztów nie może jednak przekroczyć w 2012 roku 2002,05 złotych. Jeżeli natomiast zakłady pracy położone są w innych miejscowościach, kwota graniczna wzrasta do 2.502,56 złotych rocznie.

Koszty uzyskania przychodów
Obowiązuje od 1.01.2008 do 31.12.2013

  • Jeżeli podatnik w roku podatkowym uzyskiwał przychody równocześnie od więcej niż jednego zakładu pracy. W każdym też przypadku - poprzez złożenie stosownego oświadczenia - możemy korzystać z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu (gdy dojeżdżamy do pracy z innej miejscowości). Jednak w rozliczeniu rocznym koszty uzyskania będą podlegały ograniczeniu do kwot:

1. 2 002,05 zł - zwykłe koszty uzyskania przychodu
2. 2 502,56 zł - podwyższone koszty uzyskania przychodu

Jeżeli w ciągu roku podatkowego odliczymy kwotę wyższą ponad ustalone powyżej limity, to w rozliczeniu rocznym nadwyżka ta będzie podlegała opodatkowaniu i podatnik będzie musiał dopłacić różnicę w podatku dochodowym wynikającą z przedstawionego rozliczenia.

Kwota wolna od podatku pozostaje na poziomie 3.091 złotych, co oznacza, że miesięczne zmniejszenie podatku od pracownika wyniesie 46,33 złotych.

Kwota limitu (powyżej którego nie nalicza się składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe), stanowi 30-krotność prognozowanego na dany rok kalendarzowy średniego wynagrodzenia.

(toy)

praca
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)