Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Kiedy warto rozliczać się wspólnie?

0
Podziel się:

Korzyść ze wspólnego opodatkowania osiągną ci małżonkowie, którzy uzyskują bardzo zróżnicowane kwoty wynagrodzeń.

Kiedy warto rozliczać się wspólnie?

Korzyść ze wspólnego opodatkowania osiągną ci małżonkowie, którzy uzyskują bardzo zróżnicowane kwoty wynagrodzeń. Również wtedy opłaca się wspólnie rozliczać, gdy jeden z małżonków nie uzyskuje dochodów opodatkowanych PIT.

Każdy podatnik podlega odrębnemu opodatkowaniu. Wyjątkiem od tej reguły są m.in. małżonkowie, którzy na wspólny wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu PIT mogą być opodatkowani łącznie od sumy uzyskanych w roku podatkowym dochodów.

Wspólne rozliczenie dochodów małżonków na jednym formularzu PIT to przywilej, z którego nie każde małżeństwo może skorzystać. Zasadniczo małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od uzyskiwanych dochodów. Możliwość złożenia wspólnego zeznania stanowi wyjątek od tej zasady i podlega licznym ograniczeniom.

Małżeństwo przez cały rok

Podstawowy warunek to pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Jeżeli małżeństwo zostało zawarte lub rozwiązane w trakcie roku podatkowego, nie można złożyć wspólnego PIT. Szczególne sytuacje mogą jednak wystąpić w przypadku rozwodu. Jeśli wyrok zapadł pod koniec roku, ale orzeczenie uprawomocniło się już w roku następnym, to małżonkowie zachowają prawo do złożenia wspólnego zeznania. Decydująca jest data uprawomocnienia wyroku.

Wspólność majątkowa

Podatnicy pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy nie rozliczą się jednak wspólnie, jeżeli w roku podatkowym istniała między nimi rozdzielność majątkowa. Możliwość złożenia wspólnego zeznania dotyczy tylko małżonków, którzy mają wspólność majątkową. Co istotne, musi ona trwać przez cały rok podatkowy.

Zeznanie na czas

Zeznanie, w którym małżonkowie deklarują wspólne opodatkowanie, należy złożyć do końca kwietnia. Nawet jednodniowe spóźnienie powoduje, że tracą prawo do preferencyjnego rozliczenia.

Wystarczy jeden podpis

Warunkiem łącznego opodatkowania nie jest już podpisanie zeznania przez męża i żonę. Czasem były z tym problemy, np. gdy jedno z nich przebywało za granicą. Teraz wystarczy jeden podpis.

(toy)

praca
prawo pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)