Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Kamery w biurze, na stołówce. Dozwolone?

0
Podziel się:

"Czy filmowanie pracownika w miejscu pracy bez uprzedniego poinformowania go o tym narusza jego dobra osobiste? Chodzi również o monitoring w miejscu spożywania posiłku" - pyta internauta.

Odpowiada Jurski Milińska Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska z siedzibą w Gdańsku

Jedną z podstawowych zasad w prawie pracy jest nałożony na pracodawcę obowiązek szanowania godności i innych dóbr osobistych pracownika (art. 111 kodeksu pracy). W obowiązku tym zawiera się również poszanowanie prawa do prywatności.

Nierzadko jednak interes pracodawcy wymaga ingerencji w sferę prywatności pracownika za pomocą środków technicznych (np. kamer), co jest prawnie dopuszczalne. Monitorowanie systemu pracy pracownika może jednak nastąpić jedynie po uprzednim poinformowaniu pracownika o stosowaniu kamer. Ponadto, zgodnie z poglądem wyrażonym w doktrynie, ,,pracodawca ma prawo posługiwać się środkami technicznymi, jeżeli: służy to ochronie jego ważnego interesu, osiągnięcie spodziewanego celu jest wysoce prawdopodobne, a stosowanie innych środków jest niemożliwe lub wysoce utrudnione" (Komentarz do Kodeksu Pracy, Eliza Maniewska).

Jeśli zatem monitoring w miejscu spożywania posiłku, biorąc pod uwagę powyższe przesłanki, jest uzasadniony, to należy uznać, iż jest on zgodny z prawem.

Jurski Milińska Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska z siedzibą w Gdańsku

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)