Pół roku temu dostałem awans na kierownika działu. Moim podwładnym został kolega, z którym przyjaźnię się nie tylko w pracy, ale także poza nią. Niestety, decyzją zarządu, jestem zmuszony go zwolnić. Nie wiem jak to zrobić. On ma żonę i dwoje dzieci na utrzymaniu. Jak mam to zrobić, by nasze relacje poza firmą się nie zmieniły. Odpowiada Barbara Osuchowska, ekspert grupy K&K Selekt Sytuacja jest na pewno dla Pana bardzo niekomfortowa, jednak nie ma Pan innego wyjścia i musi Pan zastosować się do poleceń swoich przełożonych. Polecałabym odbycie takiej rozmowy jak najszybciej, tak, aby kolega nie dowiedział się o planowanym zwolnieniu od innych osób w firmie, ale właśnie od Pana. Musi Pan szczerze powiedzieć o całej sytuacji, przede wszystkim o powodach zwolnienia, a których tutaj Pan nie pisze - czym uwarunkowana jest taka decyzja? Jeśli nie zna Pan powodów zwolnienia, warto spróbować dopytać o to Zarząd i jeśli posiada Pan odpowiednie argumenty, spróbować przedstawić je na korzyść kolegi, być może
Zarząd zechce dać Pana koledze jeszcze jedną szanse poprawy, np. jakości wykonywania swoich obowiązków. Jeśli jednak decyzja już zapadła i jest nieodwołalna, nie może Pan odmówić jej wyegzekwowania i nie pozostaje Panu nic innego, jak porozmawiać z kolegą.
Ważna jest szczerość z Pana strony i dokładne wyjaśnienie zarówno powodów zwolnienia, jak i swojej pozycji w zaistniałej sytuacji - jest Pan kierownikiem średniego szczebla, tak więc Pana obowiązkiem jest dbanie o zespół i efektywne nim zarządzanie, ale także respektowanie decyzji, które zapadają w wyższych strukturach zarządzania firmy. Przy zachowaniu odpowiedniej empatii, sądzę, że kolega zrozumie Pana położenie, czyli potocznie mówiąc, położenie "między młotem a kowadłem" i za swoje zwolnienie nie będzie winił Pana. Wiedząc o trudnej sytuacji kolegi - konieczności utrzymania rodziny, a także biorąc pod uwagę Panów dobre relacje w firmie i poza nią, myślę, że warto byłoby zaproponować wsparcie przy szukaniu nowej pracy - pomoc w zredagowaniu CV, znalezieniu ogłoszeń, bądź firm, które obecnie poszukują pracowników, ewentualne udzielenie referencji jako bezpośredni przełożony. Życzę powodzenia obu Panom.