Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak wnieść sprawę do sądu przeciw pracodawcy?

0
Podziel się:

Jakie dokumenty są potrzebne, jak udowodnić naruszenie praw pracowniczych?

Jakie dokumenty są potrzebne, jak udowodnić naruszenie praw pracowniczych? Czy jeśli nie ma mam środków na wynajęcie adwokata, poradzę sobie przed sądem? Proszę o informacje, jak się przygotować, o czym muszę pamiętać i co konkretnie zrobić - jakie są kolejne kroki złożenia pozwu?
Co grozi pracownikowi za naruszenie tajemnicy firmy? Pracownicy domowi będą lepiej chronieni Kiedy pracodawca może obniżyć wynagrodzenie?
* Radzi Małgorzata Stawicka, Kancelaria Prawna ARKANA * Sądami właściwymi z zakresu spraw pracowniczych są sądy pracy, działające jako wyodrębnione jednostki (wydziały) sądów rejonowych i okręgowych. Do właściwości sądów rejonowych, bez względu na wartość przedmiotu sporu należą sprawy: o ustalenie istnienia stosunku pracy, o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy, o przywrócenie do pracy i przywrócenie poprzednich warunków pracy lub płacy oraz łącznie z nimi dochodzone roszczenia, o odszkodowanie, sprawy dotyczące kar porządkowych i świadectwa pracy. Pozew w sprawie o roszczenia majątkowe, w której wartość przedmiotu sporu przekracza 75 tysięcy złotych należy wnieść do sądu okręgowego.

Należy pamiętać, że sądy pracy zgodnie z art. 262 kodeksu pracy nie rozpatrują sporów dotyczących: ustanawiania nowych warunków pracy i płacy, stosowania norm pracy, pomieszczeń w hotelach pracowniczych. Powództwo przeciwko pracodawcy można wnieść do sądu właściwości ogólnej pozwanego lub też przed sąd, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, tudzież przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy - decyzja ta należy do składającego pozew pracownika.

Wniesienie powództwa w szczególnych sprawach jest ograniczone terminem do jego wniesienia. Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się w terminie 7 dni od dnia dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę; żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania - w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę; żądanie nawiązania umowy o pracę - w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy.. Wniesienie pozwu po terminie skutkować będzie odrzuceniem pozwu.

Szczegółowe zasady postępowania z zakresu prawa pracy określają przepisy postępowania cywilnego. Pracownik może występować w sprawie osobiście bez pełnomocnika, w takim wypadku sąd udziela mu stosownych wskazówek co do czynności procesowych oraz poucza o skutkach takich czynności i skutkach zaniedbań.

Wraz z wnioskiem należy złożyć oświadczenie o stanie rodzinnym, majątkowym, dochodach, źródłach utrzymania, z którego wynika, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia pełnomocnika bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Do wniosku powinny być w miarę możliwości dołączone dokumenty takie jak np.: odcinek renty, zaświadczenie o zarobkach)
.

Wniosek składa się w formie pisemnej lub ustnie do protokołu. Sąd uwzględni taki wniosek, jeżeli udział profesjonalnego pełnomocnika uzna za niezbędny i konieczny. Na postanowienie sądu odmawiające ustanowienia pełnomocnika z urzędu przysługuje zażalenie, które należy wnieść w terminie tygodnia od dnia doręczenia postanowienia lub dnia jego ogłoszenia.

Niezależnie od rodzaju naruszeń pracowniczych ważnym jest, aby kompletować jak najwięcej dowodów na poparcie swoich twierdzeń, gdyż zgodnie z zasadą ciężaru dowodu to na pracowniku będzie ciążyć obowiązek dowodzenia naruszeń, których dopuścił się pracodawca. Rodzaj dowodów zależy od okoliczności konkretnej sprawy, warto zachować wszelkie pisma, notatki, zaświadczenia, które mogą pomóc pracownikowi w udowodnieniu naruszeń pracodawcy. Istotnymi dowodami w sprawach pracowniczych są dowody w postaci przesłuchań świadków. Istnieje ponadto możliwość zawnioskowania w pozwie polecenia pozwanemu pracodawcy dostarczenia na rozprawę dokumentu, który jest niezbędny do przeprowadzenia dowodu i znajduje się w jego posiadaniu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)