Przed zawarciem angażu z nowym pracownikiem firma powinna skierować zatrudnianą osobą na wstępne badania lekarskie, dzięki czemu zyska potwierdzenie, że nie ma przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku. Zaświadczenie uprawnionego lekarza wykazujące odpowiedni stan zdrowia pracownika pozwoli pracodawcy dopuścić przebadaną osobę do pracy na określonym stanowisku. Koszty badań wstępnych obciążają pracodawcę. Zgodnie z kodeksem pracy, umowa o pracę powinna określać strony i rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy. W szczególności powinna podawać rodzaj i miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, wymiar czasu pracy i termin rozpoczęcia pracy.
- Przeciętne wynagrodzenie spadło o 1,5%
- Czas na pracę - zatrudnienie nadal będzie wzrastać
- Wazeliniarstwo i seks z szefem. Sposób na sukces, ale na krótko Umowa powinna mieć formę pisemną. W przeciwnym razie pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić mu na piśmie ustalenia co do stron, rodzaju i warunków umowy. Umowa powinna być sporządzona w dwóch jednakowych kopiach.
Nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia angażu pracodawca ma obowiązek poinformowania podwładnego na piśmie o warunkach zatrudnienia. Dotyczy to obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normy czasu pracy oraz częstotliwości wypłat wynagrodzenia. Ponadto pracodawca zobowiązany jest do poinformowania o wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego i obowiązującej go długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Powiadamia również o układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty, a jeżeli nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy - dodatkowo o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Ponadto szef powinien zaznajomić osobę podejmującą pracę z zakresem jej obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz jej podstawowymi uprawnieniami. Przedstawienie zakresu obowiązków może, choć nie musi, mieć formę pisemną. Zobowiązanie pracownika w regulaminie pracy do zapoznawania się z innymi regulaminami, instrukcjami i przepisami obowiązującymi na jego stanowisku nie wyłącza obowiązku pracodawcy zaznajamiania pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków i sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach.
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz prowadzenie systematycznego szkolenia pracowników w zakresie BHP. Pierwsze szkolenie powinno nastąpić w zasadzie w pierwszym dniu zatrudnienia - zgodnie z kodeksem karnym, nie wolno dopuścić pracownika, jeżeli nie ma on dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenie wstępne odbywa się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.
Pracodawca musi poinformować pracownika o ryzyku zawodowym, które się wiążę z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami. Powinien dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami, a także odzież i obuwie robocze spełniające wymagania określone w Polskich Normach.
7 dni od nawiązania stosunku pracy, pracodawca, jako płatnik składek, ma obowiązek zgłosić pracownika do ZUS. Zgłoszenie dokonywane jest na formularzu ZUS ZUA. Obowiązkiem pracodawcy jest prawidłowe i terminowe obliczanie i przekazywanie do ZUS składek oraz wystawianie pracownikowi informacji o wysokości odprowadzonych składek, do czego służy druk RMUA;
Na podstawie: Rzeczpospolita - Gazeta prawa i podatków, Strona: 4, Zatrudnienie to nie tylko podpisanie umowy, 15 czerwca 2010 r.