Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Ciąża wykryta w okresie wypowiedzenia

0
Podziel się:

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba, że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę. Ochrona dotyczy również kobiet, które w momencie zawierania porozumienia o rozwiązaniu stosunku pracy nie wiedziały, że są w ciąży. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2 czerwca 1995 r. zakaz rozwiązywania umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży obowiązuje również w sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia, czyli w okresie pomiędzy wręczeniem wypowiedzenia przez pracodawcę a definitywnym rozwiązaniem stosunku pracy.

W wyroku z 29 marca 2001 r. Sąd Najwyższy uznał, że pracownica, która początkowo nie kwestionowała wypowiedzenia jej umowy o pracę, może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną, jeśli po dokonaniu wypowiedzenia okazało się, że jest w ciąży. Kobieta może wówczas złożyć pracodawcy oświadczenie, że wycofuje swoją decyzję odnośnie zawarcia porozumienia w sprawie rozwiązania stosunku pracy i domaga się dopuszczenia do pracy. W takiej sytuacji wszelkie postanowienia wypowiedzenia tracą ważność, a stosunek pracy trwa nadal.

Jeśli jednak pracownica, która zorientuje się, że jest w ciąży, nie złoży stosownego oświadczenia, umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu z dniem upływu okresu wypowiedzenia.

ES

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)