Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Badanie lekarskie po urlopie wychowawczym

0
Podziel się:

Czy firma jest zobowiązana wysłać mi wcześniej takie skierowanie na badania, aby po powrocie z urlopu wychowawczego móc normalnie pracować? Czy dopiero, gdy wrócę do firmy?

Badanie lekarskie po urlopie wychowawczym

Wróciłam do pracy po urlopie wychowawczym i złożyłam wymówienie umowy z trzy miesięcznym okresem wypowiedzenia. Kierowniczka zwolniła mnie do domu, gdyż nie mam aktualnych badań lekarskich i poinformowała mnie, że do momentu ich zrobienia, mam nieobecność usprawiedliwioną niepłatną. Dodam, że jest to praca przy komputerze a skierowanie na badania dostałam dopiero przy stawieniu się w pracy. Czy firma jest zobowiązana wysłać mi wcześniej takie skierowanie na badania, aby po powrocie z urlopu wychowawczego móc normalnie pracować? Czy dopiero, gdy wrócę do firmy? Najbliższy termin badań jest za 8 dni. Czy do tego czasu firma powinna mi płacić wynagrodzenie? Tomasz Lewandowicz, Kancelaria Prawna ARKANA

Zgodnie z art. 229 § 2 kodeksu pracy, w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Samo przebywanie na urlopie macierzyńskim oraz wychowawczym nie rodzi zatem potrzeby odbycia kontrolnych badań lekarskich. Jeżeli jednak bezpośrednio przez rozpoczęciem urlopu pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim przez okres dłuższy niż 30 dni, wówczas zachodzi konieczność przeprowadzania kontrolnego badania lekarskiego.

Pracownik stawiający się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności nie ma obowiązku dostarczenia orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy. Obowiązek skierowania pracownika na kontrolna badania lekarskie spoczywa bowiem na pracodawcy, co wyraźnie potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21 czerwca 2005 r., o sygn. akt II PK 319/2004. Skierowanie na badania jest wystawiane przez pracodawcę dopiero po stawieniu się pracownika do pracy i zgłoszeniu gotowości jej wykonywania.

Jak przewiduje art. 209 § 3 kodeksu pracy kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy, zaś za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu również należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych. Pracodawca nie może zatem odmówić pracownikowi wypłaty wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, który jest związany z przeprowadzanymi badaniami. Jeżeli jednak pracownik z przyczyn leżących wyłącznie po jego stronie odmówiłby poddania się badaniom kontrolnym, wówczas pracodawca powinien niedopuścić go do pracy, bez zachowania prawa do wynagrodzenia (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23 września 2004 r. I PK 541/2003).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)