Decydując się na wyjazd do pracy za granicę, warto załatwić kilka formalności. Nie chodzi jedynie o odpowiednie dokumenty, ale również założenie konta bankowego.
Pierwszego dnia pracy za granicą powinniśmy zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty i dobrać właściwy strój. Co jeszcze?
W 2018 roku abonenci polskich numerów telefonu zapłacą za rozmowy według stawek na terenie kraju.
Jakie kroki można podjąć, aby zwiększyć związek między efektywnością a wynagrodzeniem pracowników sprzedaży?
Rynek pracy coraz częściej postrzegany jest jako rynek pracownika. Pewne jest, że samo wynagrodzenie finansowe jest niewystarczające.
Jest wiele różnic między firmami o płaskiej i hierarchicznej strukturze organizacyjnej.
Urlop sabbatical to płatny urlop dla profesjonalistów, który pozwala wypalonym zawodowo pracownikom odpocząć, zregenerować siły lub w wybranej przez siebie formie poszerzać wiedzę oraz kompetencje. Trwa od kilku tygodni to kilku miesięcy.
W pierwszych latach pracy pracownik może wykorzystać 20 dniu urlopu naliczanego cząstkowo każdego miesiąca. Ma prawo również do urlopu bezpłatnego, okolicznościowego czy na żądanie.
Wypowiedzenie umowy o pracę powinno zawierać datę i miejsce złożenia dokumentu, dane pracownika i pracodawcy, oświadczenie o wypowiedzeniu umowy oraz notkę o zachowaniu okresu wypowiedzenia.
Rozmowa z szefem o podwyżce powinna być spokojna i merytoryczna. Argumentami niech będą nasze sukcesy i wkład w rozwój firmy. Wymuszanie podwyżki z powodów osobistych uważane jest za wysoce nieprofesjonalne.
Odejście z pracy powinno odbyć się w przyjaznej, partnerskiej atmosferze. Rezygnację warto przemyśleć, mając na uwadze najbliższą przyszłość oraz dobro współpracowników i firmy, na której sukces do tej pory pracowaliśmy.
Nie zapomnij złożyć deklaracji podatkowej za 2016 rok. Zostało już niewiele czasu.
Wyczytałam w internecie, że jeśli pracujesz od poniedziałku do piątku i okazjonalnie pracujesz także w sobotę i niedzielę, to za pracę w sobotę (nawet tylko za kilka godzin pracy) powinno się otrzymać dzień wolny plus dzień wolny lub 100 proc. wynagrodzenia za pracę w niedzielę. Czyli przysługuje dwa dni wolnego za dodatkową pracę w weekend. Zgadza się?
"Mój były szef zmusza mnie do tego, żebym podpisała mu umowę wewnętrzną, której założenia przewidują zwrot należnego za kolejne miesiące ekwiwalentu za urlop, który musi mi wypłacić. Co mam w takiej sytuacji zrobić - pyta internautka.
Wypowiedziałam umowę o pracę za porozumieniem stron. Mój pracodawca nie chce żebym przychodziła do pracy w tym okresie (w umowie widnieją dwa tygodnie). Czy szef zapłaci mi za ten czas?" - pyta internautka.
"Firma do której aplikuję ma dość niepochlebną opinię wśród internautów - chodzi tutaj przede wszystkim o dział zamówień publicznych, gdzie jak twierdzą opinie, pracownika traktuje się jak psa. I nie wiem czy ryzykować, czy nie ma sensu ze względu na tak niekorzystną renomę. Może powinnam szukać dalej? Może mój sposób szukania nie jest odpowiedni, może moje CV nie spełnia wymogów?" - pyta internautka.
"Jestem młodą mamą. Szukam pracy zdalnej, bo niestety póki co nie mam z kim zostawić dziecka. Czy pracodawca w takiej sytuacji jest zobowiązany zapewnić mi komputer i dostęp do Internetu?" - pyta internautka.
"Jak przygotować się do rozmowy z szefem w sprawie przeniesienia do innego działu?" - pyta internauta.
"Jestem zatrudniony jako pracownik młodociany na umowę o pracę. W tym roku kończę szkołę zawodową, po której chciałbym zarejestrować się w Urzędzie Pracy jako bezrobotny. Czy przysługuje mi jakikolwiek zasiłek?"
"Trzy miesiące temu wróciłam do pracy po przedłużonym urlopie macierzyńskim. Karmię jeszcze moich synów i nie planuję w najbliższym czasie tego przerywać. Mój szef jednak daje mi do zrozumienia, że niemile widziane jest moje wcześniejsze wychodzenie z pracy (tak się dogadałam, żeby nie robić przerw w pracy). Czy pracodawca może zmusić mnie do zrezygnowania z przysługującej mi przerwy na karmienie dzieci?" - pyta internautka.