Money.pl Praca praca Warszawa Senior Payroll Expert (Poland)
Nazwa firmy Michael Page International (Poland) Sp. z o.o.
Stanowisko Senior Payroll Expert (Poland)
Kategoria Ubezpieczenia
Lokalizacja Warszawa
Termin ważności: 2019-12-16
Link do oferty więcej (w nowym oknie)

Wyszukiwarka ofert

  • Wszystkie
  • Administracja biurowa
  • Administracja Państwowa
  • Analiza
  • Architektura
  • Badania i rozwój
  • Biznes
  • Budownictwo/Geodezja
  • Doradztwo/Konsulting
  • Edukacja
  • Farmaceutyka/Biotechnologia
  • Finanse/Ekonomia
  • Grafika/Kreacja artystyczna/Fotografia
  • Hotelarstwo/Turystyka/Katering
  • Human Resources
  • Informatyka/Administracja
  • Informatyka/Programowanie
  • Inne
  • Instalacja/Utrzymanie/Serwis
  • Internet/E-Commerce
  • Inżynieria/Konstrukcje/Technologia
  • Kadra zarządzająca
  • Kontrola jakości
  • Księgowość/Audyt/Podatki
  • Lekarz/Farmaceuta/Weterynarz
  • Logistyka/Spedycja/Dystrybucja
  • Marketing/Reklama/Public Relations
  • Media/Sztuka/Rozrywka
  • Nieokreślone
  • Nieruchomości/Budownictwo
  • Obsługa klienta/Call Center
  • Organizacje pozarządowe/Wolontariat
  • Praca fizyczna
  • Pracownik ochrony
  • Praktyki
  • Prawo
  • Produkcja
  • Projektowanie/Wdrażanie
  • Rolnictwo/Ochrona środowiska
  • Służba zdrowia
  • Sport/Rekreacja
  • Sprzedaż
  • Staże
  • Szkolenia/Edukacja
  • Telekomunikacja
  • Tłumaczenia
  • Ubezpieczenia
  • Usługi Auto-Moto
  • Zakupy
Wybierz zaznaczone
  • Wszystkie
  • dolnośląskie
  • kujawsko-pomorskie
  • lubelskie
  • lubuskie
  • łódzkie
  • małopolskie
  • mazowieckie
  • opolskie
  • podkarpackie
  • podlaskie
  • pomorskie
  • śląskie
  • świętokrzyskie
  • warmińsko-mazurskie
  • wielkopolskie
  • zachodniopomorskie
  • zagranica
  • Wszystkie
  • ostatnich 24 h
  • ostatniego tygodnia
  • ostatnich dwóch tygodni
  • ostatniego miesiąca
Wybierz zaznaczony

Oferta pracy Senior Payroll Expert (Poland)

Opis stanowiska:

Our Client is an American company with around 150 years of history. They are a global leader in their sector who have a significant impact on our safety. They decided to open their Shared Service Centre few years ago in the Warsaw City Centre. Currently they are developing their HR services.

With unusual approach to employees, chance to be a part of a great multinational team, opportunity to participate in challenging project, positive atmosphere and very good benefit package, this company offers many advantages.

Currently we are looking for an experienced Payroll Specialist that will be dedicated to support Polish entities. The person in this position will be involved in a big, internal project of moving some processes from external provider inhouse and in new HR tool implementation.

Description

  • Delivering the highest quality of service in payroll operations by executing all activities in compliance with existing procedures, legal regulations and customer requirements
  • Delivering new programs, developing and improving procedures to streamline all processes
  • Cooperating with the payroll and benefit vendors as well as internal stakeholders
  • Taking part in onboarding, training and supporting current and new Team members
  • Working with leaders to set proper SLAs and KPIs to ensure customer and company expectations are achieved
  • Updating and maintaining the HR system of record with all necessary information
  • Monitoring and maintaining Platnik, preparing ZUS and PFRON declaration
  • Supporting other HR Administration or Payroll projects and activities

  • Higher degree, preferably in Finance, Accounting, Payroll or HR
  • Minimum 2 years of experience in a similar position
  • Good English (min. B2 level)
  • Practical knowledge of Platnik
  • Excellent knowledge of Polish payroll, labor law, social security and tax regulations
  • Strong analytical and very good organizational skills
  • Attention to detail

  • Permanent employment contract after the successful probation period
  • Flexible working hours
  • Private medical care
  • Sport card
  • Life insurance
  • Lunch card

  • Źródło oferty: StepStone.pl
  • Link do oferty: więcej (w nowym oknie)
praca Warszawa | wróć do poprzedniej strony