Wchodzący na rynek pracy młodzi ludzie z niezadowoleniem przeglądają ogłoszenia o pracę. "Wszyscy chcą młodych, świetnie wykształconych i z doświadczeniem. Skąd młoda osoba ma mieć doświadczenie, skoro zajmowała się studiami?" - pytają dyskutujący na forach dotyczących pracy internauci.
Okazuje się jednak, że istnieją możliwości nabycia praktyki mimo młodego wieku i zaangażowania w naukę. Jednym z nich są zagraniczne staże.
- Rynek pracy się globalizuje, a młode pokolenie jest zupełnie inaczej przygotowane do rozpoczęcia pracy zawodowej - mówi specjalistka ds rynku pracy Renata Kaczyńska-Maciejowska. - Różnice widać na wielu polach - choćby pod względem znajomości języków obcych, umiejętności posługiwania się nowoczesnym sprzętem, ale też jeśli chodzi o postrzeganie samego siebie. Młodzi ludzie mają zazwyczaj wysoką samoocenę (czasem nawet przesadnie), postrzegają siebie pozytywnie i wierzą w możliwość odniesienia sukcesu. Młode pokolenie ma też znacznie więcej możliwości rozwijania się na różnych polach. Jedną z nich jest łatwy dostęp do wyjazdów zagranicznych - mówi ekspertka. - Już podczas studiów młodzież może wyjeżdżać na organizowane przez uczelnie staże i wymiany zagraniczne. A to niezwykle cenne doświadczenie, które w przyszłości może zaprocentować na wiele różnych sposobów.
Polecamy: Marzenie ciężarnych: urodzić po 17 marca
Praktyka poza krajem to przede wszystkim szansa na doskonalenie języka, możliwość obserwowania rozwiązań stosowanych w zagranicznej firmie, ale także okazja do rozwijania w sobie ważnych umiejętności.
- Kiedy jako rekruter widzę przed sobą CV, w którym pojawia się informacja o stażach poza krajem, ale także o wyjazdach na własną rękę do najprostszych nawet prac - np. na zmywak do Londynu, mogę przypuszczać, że kandydat jest osobą zaradną, odważną, otwartą, ambitną, chętnie podejmującą wyzwania. A są to cechy bardzo poszukiwane na rynku pracy i pozwalające przewidywać, że taki pracownik będzie cennym nabytkiem dla firmy - mówi Renata Kaczyńska-Maciejowska.
Odbycie zagranicznego stażu (lub stażów) to atut w ręku pracownika, który można wykorzystać zarówno poza krajem, jak w Polsce. - Wielu młodych ludzi - ze szkodą dla naszego kraju, ale często z korzyścią dla samego siebie - dzięki zagranicznym praktykom ma możliwość znalezienie dobrej pracy poza Polską. A to zazwyczaj oznacza lepsze zarobki, wyższy standard życia, a także większą możliwość rozwoju - mówi specjalistka HR. Jeśli planujemy karierę w Polsce takie doświadczenie również będzie cenne. Z jednej strony wielu pracodawców wciąż ma "kompleks Polaka" i bardziej ceni świadectwo pracy czy praktyki w zagranicznej firmie niż rodzimej.
Z drugiej nauka przez pracę podczas zagranicznego stażu, to realna szansa na poszerzenie horyzontów, zdobycie wiedzy o dobrych praktykach stosowanych w innych krajach, poznanie obcych nam procedur i systemów. Dla pracodawcy zatrudnieni kandydata z taką wiedzą i umiejętnościami, do tego zaradnego, samodzielnego, ambitnego i chętnego do nauki - bo o tym świadczy już samo zdecydowanie się na wyjazd - z pewnością jest bardziej kuszące niż sięgnięcie po osobę, która jedynie posiada wymagane wykształcenie formalne.
- Jednym słowem - zarówno dla własnego rozwoju osobistego i zawodowego, jak i dla możliwości wpisania takiej pozycji do CV, warto korzystać z zagranicznych staży, a przerwy w nauce poświęcać na zdobywanie praktyki, a nawet niekoniecznie ambitną pracę poza krajem. Takie doświadczenia z pewnością nie mogą nam zaszkodzić, a tylko pomóc - podkreśla Renata Kaczyńska-Maciejowska.
AD, JK, WP.PL